14.10.2019 Forex Bülteni

ABD-Çin müzakerelerinden gelen pozitif haberler sonrasında piyasalardaki risk algısının arttığını gözlemekteyiz. Geçen hafta için piyasalarda şok etkisi yaratan gelişme olan Brexit sürecinden gelen olumlu haberler de artan risk algısına destek vermektedir. Veri açısından sakin bir gün geçireceğimiz işlem gününde küresel risk unsurlarından gelecek haber akışlarını izleyeceğiz.

EURUSD

Brexit sürecinden gelen pozitif açıklamaların, Euro varlıkları üzerinde bir süredir devam eden baskıyı kaldırdığını görmekteyiz. Her ne kadar USD tarafında da olumlu gelişmeler yaşandığını görsekte, açıklanan ÜFE ve TÜFE verilerindeki olumsuz tablo sonrası FED’in faiz indirimi ihtimalinin artması ile paritede yukarı yönlü hareketlilikler görmekteyiz. Teknik olarak, alıcı temponun devamı durumunda 1.1055 ve 1.1068 direnç seviyelerini izleyeceğiz. Bu seviyeler üzerinde fiyatlamaların olması durumunda yükselişlerin ivmelenip paritenin 1.1100 kritik direnç seviyesine kadar yükselebileceğini düşünmekteyiz. Euro varlıklarına olan talebin azalması halinde 1.1015 ve 1.1000 destek seviyelerini takip edeceğiz.

GBPUSD


Başbakan Boris Johnson ve İrlanda Başbakanı Leo Varadkar’ın açıklamaları sonrasında yukarı yönlü ataklar yaşayan paritede Sterlin varlıkları üzerindeki talebin arttığını gözlemekteyiz. Veri açısından sakin bir gün geçireceğimiz işlem gününde, taraflardan gelecek açıklamaları takip edeceğiz. Özellikle AB tarafından verilen tavizlerin paritede alım iştahını arttırdığını görmekteyiz. Yukarı yönlü atakların devamı halinde 1.2615 ve 1.2660 dirençlerini takip edeceğiz. Dolar lehine hareketliliklerde, 1.2535 ve 1.2490 destek seviyelerini izleyeceğiz.

USDTRY


Kurda jeopolitik risklerin devam ettiğini görmekteyiz. ABD Başkanı Trump’ın açıklamaları, riske dair canlılığı devam ettiriyor. Bu açıklamaların yanı sıra Avrupa Birliği’nden gelen yine tehtitkar mesajların paritede yukarı yönlü atakların devam etmesini sağlamaktadır. Kritik 5.9000 seviyesinin üstünde fiyatlamaların olduğunu gördüğümüz paritede, alıcı seyrin devamı halinde 5.9200 ve 5.9650 direnç seviyeleri takibimizde olacaktır. Tansiyonun düşmesi durumunda 5.8760 ve 5.8200 destek seviyelerini izleyeceğiz. Gün içerisinde operasyon bölgesinden gelecek haber akışlarını dikkatle takip edeceğiz.

ALTIN


Ticaret savaşları ve Brexit sürecinden gelen pozitif açıklamaların risk algısının azalarak, piyasalarda güvenli limanlardan çıkışların olmasını sağladı. Özellikle ABD ve Çin odaklı açıklamaların piyasalarda ciddi fiyatlamaları sağladığını görmekteyiz. 1500 seviyesinin altında kaldığı sürece satış baskısında kalacağını düşündüğümüz emtia için satıcılı seyrin devamı halinde 1480 ve 1474 destek seviyelerini izleyeceğiz. 1474 seviyesinin altında kalıcılık sağlanması durumunda satışların ivmeleneceğini düşünmekteyiz. Yukarı yönlü hareketlilik olması halinde 1493 ve kritik 1500 direnç seviyelerini takip edeceğiz.

BRENT PETROL


Küresel unsurlardan gelen pozitif haber akışları sonrasında alıcılı seyir izleyen petrolde, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA)’nın, global talepte 2019 ve 2020 yılı için 100 bin aşağı çekerek 1 milyon ve 1.2 milyon varil/gün olarak revize etti. Veri açısından sakin bir gün geçireceğimiz işlem gününde teknik olarak, yukarı yönlü hareketlilikte sırasıyla 59.90-60.60-61.30 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Emtiaya olan talebin azalmadı halinde, 59.15 ve 58.50 desteklerine kadar gerçi çekilme görebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.