S&P500 Endeksinde Yükseliş Trendi Henüz Bozulmadı

ABD endekslerinde pozitif fiyatlamalar devam ediyor. Özelikle geçtiğimiz hafta ABD 10 yıllık tahvilin getirisinin %1.60 seviyesini aşması sonrası küresel piyasalarda sert satışlar yaşanmıştı. Yalnız yeni hafta ile birlikte ABD tahvil getirilerinin %1.40 seviyelerinde sakin seyretmesi hisse senedi piyasalarında pozitif fiyatlamaları beraberinde getiriyor. Güçlü görünümü açıklamak adına tahvil faizlerinde oluşan yatay görünümün yanında, aşılama sürecinin hızla devam ediyor olması, dünya genelinde korona virüs vaka sayıları ve ölüm oranlarında azalış gerçekleşmesi ve ABD teşvik paketine yönelik olumlu gelişmeler de sıralanabilir. Bu doğrultuda S&P500 endeksinde oluşan geri çekilmeler kar satışı olarak kalıyor ve orta vadeli yükselen trend desteği olarak izlediğimiz 3800 seviyesinin üzerinde fiyatlamalar devam ediyor. Teknik olarak;

3800 desteği üzerinde kalıcılık yukarı yönde hareketlerin devamı adına pozitif sinyal sunmakta. Henüz yükselen kanal bozulmuş değil ve trend korunuyor. Bu noktada yükselişin devamı adına ilk olarak izlediğimiz 21 günlük üssel ortalama 3890 direncine ulaşıldığını takip ediyoruz. Bu seviyenin üzerinde fiyatlamaların kısa vadeli alçalan trend direnci olarak izlediğimiz 3920 seviyesine sürmesi beklenebilir. Özelikle bu direnç seviyesinin aşılabilmesi durumunda 3960 zirvesinin bir kere daha potaya girebileceğini not edelim.

Geri çekilmeler adına 3860 desteği ilk izlediğimiz seviye konumunda bulunuyor olsa da majör bir geri çekilme için 3800 desteğinin kırılması gerekiyor. Bu yönde bir fiyatlamanın oluşması durumunda Mart 2020 tarihinden itibaren başlayan yükselen trend bozulmuş olacak. Şimdilik böyle bir emare olmasa da bu trendin kırılması durumunda 3720 seviyesine doğru satış baskısının oluşma ihtimali belirecektir.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.