15.10.2019 Forex Bülteni

Yeni işlem gününde küresel risk unsurlarından gelecek haber akışlarını takip edeceğiz. Veri açısından yoğun olacak işlem gününde, ABD-AB arasındaki Airbus konusunda uygulayacağı vergi tarifesi, Brexit sürecinden gelecek haber akışları ve ABD-Çin arasındaki müzakerelerin etkilerini takip edeceğiz.

 

EURUSD


Bir süredir yükseliş temposunda olan paritede fiyatlamaların, Dünya Ticaret Örgütü’nün, ABD’nin AB’ye Airbus konusunda destek vermesi sonrasında bir miktar baskılandığını görmekteyiz. Bu baskılanmayı Euro Bölgesi’nden gelen ZEW Ekonomik Hissiyatı veriside destekledi. Gün içerisinde Brexit sürecinden gelecek açıklamaları takip edeceğiz. Teknik olarak, yükseliş temposunun devamı halinde 1.1045 ve 1.1063 seviyelerini direnç olarak takip edeceğiz. Euro Bölgesi’ndeki resesyon endişelerin canlanması durumunda 1.1030 ve 1.1015 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

GBPUSD


İngiltere ve AB arasındaki görüşmelerde özellikle AB tarafının önemli imtiyazlarda bulunacağını belirtmesi üzerine paritede ciddi bir yükseliş atağı gördük. Bu pozitif havayı İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney’in açıklamaları bir miktar bozsa da anlaşmalı Brexit ihtimalinin artması parite üzerinde alıcılı seyrin devam etmesini sağlıyor. Seviye olarak, yükselişin devamı halinde 1.2695 ve 1.2730 direnç bölgelerini izleyeceğiz. Yükseliş temposunda olası geri çekilmelerde 1.2645 ve 1.2605 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz. Yükselişin ivmelenmesi için 1.2800 seviyesi üzerinde kalıcılık arayacağız.

USDTRY


Suriye’nin kuzeyindeki operasyon sonrasında artan tansiyonun pariteyi 5.9000 seviyelerine kadar taşıdığını görmekteyiz. Özellikle ABD Başkanı Trump başta olmak üzere diğer liderlerin, bu operasyona dair endişelerini belirtmeleri üzerine paritede oynaklığın arttığını görmekteyiz. ABD’nin yaptırım açıklamalarına karşın paritede aşağı yönlü fiyatlamalaırn olduğunu görmekteyiz. Olası bir yaptırım kararının daha önceden fiyatlamaya başladığını düşünebiliriz. Teknik olarak, olası düzeltmelerde 5.8500 ve 5.8250 desteklerini takip edeceğiz. Yukarı yönlü hareketliliğin devamı halinde 5.9100 ve 5.9600 dirençlerini izleyeceğiz.

ALTIN


ABD-Çin arasındaki müzakerelerinden gelen pozitif haberler ve Brexit sürecinden gelen olumlu haberler sonrasında 1500 seviyesinin altında fiyatlanmaya devam ettiğini gördüğümüz emtiada, ABD-AB vergi politikası ve son zamanlarda ABD’den gelen olumsuz veriler sonrasında bir miktar yükselişler görmekteyiz. 1500 seviyesinin altında kaldığı sürece satış baskısına gireceğini düşündüğümüz Değerli Metal için bu satışların devamı halinde 1480 ve 1476 destek seviyelerini izleyeceğiz. Küresel risk algısının artması halinde sırasıyla 1498-1503-1508 direnç seviyelerini takip edeceğiz.

BRENT ALTIN


ABD-Çin arasındaki müzakerelerden sonra pozitif seyir izleyen emtiada, ABD ve AB arasındaki Airbus konusundaki görünümü sonrasında  olası gümrük tarifeleri piyasalarda hareketliliğe sebep oldu. Teknik olarak, yükselişin devamı halinde 59.80 ve 60.70 direnç seviyelerini takip edeceğiz. ABD-AB arasındaki durumun emtiada satışları meydana getirmeye devam etmesi halinde 58.05 ve 57.50 destek seviyelerini takip edeceğiz. 56 $ seviyesi altında kalıcılık olunması halinde satıcılı seyrin momentum kazanacağını söyleyebiliriz.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.