16.10.2019 Forex Bülteni

Küresel risk unsurlarından biri olan Brexit sürecinden gelen pozitif haber akışının, piyasalarda Sterlin varlıkları üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Ticaret Savaşları’ndan gelen olumlu haberlerin de piyasalarda risk iştahını arttırdığını görmekteyiz. Yurt içinde ise jeopolitik risklerin devam etmekte olduğunu görmekteyiz. Veri açısından yoğun bir gün geçireceğiz.

 

EURUSD


Paritede yükseliş temposunun hala devam etmekte olduğunu görmekteyiz. AB Baş Müzakerecisi Barnier’in, yenilenen Brexit tasarısına dair memnuniyetsiz olduğunu ifade etmesine rağmen bu hafta içinde düzenlenecek AB Zirvesinde, Brexit adına bir çözüm olabileceği konusundaki söylemleri paritedeki yükseliş temposunu destekledi. Gün içerisinde ABD ve Euro Bölgesi’nden gelecek verileri takip edeceğiz. Teknik olarak, 1.1030 destek seviyesinin üstünde fiyatlamalara devam eden EURUSD paritesi için, yükseliş temposunun devamı halinde 1.1055 ve 1.1070 direnç seviyeleri takibimizde olacak. Satıcılı seyir olması durumunda 1.1030 ve 1.1015 ve kritik 1.1000 destek seviyelerini takip edeceğiz. Yükseliş temposundaki ivmelenin artması için 1.1070 üzerinde kalıcılık arayacağız.

GBPUSD


İngiltere ve AB arasında bir çözüm olabileceği yönündeki açıklamaları sonrasında paritede yukarı yönlü atakların devam etmekte olduğunu görmekteyiz. Henüz bir anlaşma olmasa da bu yöndeki açıklamalar alıcıların iştahını arttırıyor. Veri açısından yoğun bir gün geçireceğiz. Teknik olarak, yukarı yönlü atakların devamı halinde 1.2800 ve 1.2842 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Olası düzeltmelerde 1.2742 ve 1.2710 destek seviyelerini izleyeceğiz. Gün içerisinde özellikle Brexit konusunda gelecek açıklamaları takip edeceğiz.

USDTRY


Suriye’nin kuzey bölgesine yapılan operasyon sonrasında TL varlıkları üzerinde risklerin devam etmekte olduğunu görmekteyiz. ABD ve AB tarafından gelebilecek yaptırımların paritede oynaklık yaratabileceğini söyleyebiliriz. ABD’den Türkiye’ye gelecek Pompei ve Mike Pence ile yapılacak görüşmelerin, pariteye olan etkilerini izliyor olacağız. Seviye olarak, yukarı yönlü hareketliliğin devamı halinde 5.9400 ve 5.9800 direnç seviyelerini takip edeceğiz. 5.9800 üzerinde kalıcılığın sağlanması halinde yükselişin momentum kazanabileceğini düşünüyoruz. Bölgedeki tansiyonun yüksek olması sebebiyle düşüşlerin düzeltme olarak algılanması gerektiğini düşünmekteyiz. Olası düzeltmelerde, 5.8900 ve 5.8600 desteklerine kadar geri çekilmeler görebiliriz.

ALTIN


1500 seviyesinin altında fiyatlamalara devam eden emtia için geçtiğimiz işlem gününde, ABD’nin, Airbus konusunda AB’ye gümrük vergisi getireceğine dair açıklamaları, emtiadaki düşüş temposunun sınırlanmasına ve yukarı yönlü bir hareketin olmasına sebep oldu. Ancak Brexit sürecinden gelen pozitif haberler ile bu yükselişin baskılandığını görmekteyiz. Teknik olarak, düşüşün devamı halinde 1476 ve 1472 destek seviyelerini izleyeceğiz. Yukarı yönlü olası atakların bu süreçte satış fırsatı yaratabileceğini söyleyebiliriz. 1487 ve 1493 direnç seviyelerini bu anlamda takip edebiliriz.

BRENT PETROL


Çin tarafından gelen olumsuz görünümün baskı altına aldığını gördüğümüz emtiada, Brexit sürecinden gelen pozitif haber akışları ve OPEC Genel Sekreteri’nin, OPEC+ kuruluşunun petrol üretimine katılımının yüzde 136 olduğunu belirtmesi, emtiada düşüşleri sınırlayarak alıcılı bir seyir izlenmesini sağladı. Teknik olarak, alıcılı seyir halinde 59.55 ve 60.10 direnç seviyelerini izleyeceğiz. Emtiada endişelerin artması durumunda sırasıyla 58.60 ve 58.30 desteklerine kadar geri çekilme izleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.