22.10.2019 Forex Bülteni

Brexit sürecindeki gelişmeler piyasanın odak noktasında olmaya devam ediyor. İngiliz Parlamentosu’nun aldığı erteleme kararı ile Euro ve Sterlin varlıkları üzerinde bir baskı oluştu. Bir başka küresel risk unsuru olan Ticaret Savaşları’ndan gelen pozitif haber akışlarının piyasada risk iştahını arttırdığını görmekteyiz. Veri açısından sakin bir gün geçireceğimiz işlem gününde, Kanada ve ABD tarafından gelecek veriyi takip edeceğiz.

EURUSD


Euro varlıkları üzerinde bir süredir devam eden rallinin, hafta sonu İngiltere’den gelen erteleme kararı ile bir miktar düzeltme görmekteyiz. Almanya’dan gelen ÜFE rakamının kötü gelmesi de bu düzeltmeye destek olmaktadır. 24 Ekim Perşembe günü yapılacak ECB Toplantısı’ndan gelecek açıklamaları takip ederek yön arayacağımız paritede, düzeltmenin devam etmesi halinde 1.1140 ve 1.1115 seviyelerinin destek olacağını düşünmekteyiz. Rallinin devam etmesi halinde 1.1160 ve 1.1178 seviyelerini direnç olarak izleyeceğiz. 1.1178 üstü kapanışlarda yukarı yönlü atakların ivmeleneceğini düşünmekteyiz.

GBPUSD


Brexit sürecinden gelen haber akışlarının düzeltmeye neden olduğu paritede, bazı senato üyelerinin Johnson’ın anlaşmasını destekleyeceğine yönelik açıklamaları ile yukarı yönlü hareketliliğin devamını görmekteyiz. Belirsiz görünümü devam eden GBPUSD paritesi için teknik seviyelerden bahsedecek olursak, 1.3000 seviyesinin hemen altında fiyatlamalar görmekteyiz. Bu kritik seviyenin üstünde kalıcılık sağlanması halinde 1.3020 ve 1.3045 direnç seviyeleri takibimizde olacaktır. Belirsiz görünümün devam etmesi halinde, 1.2955 ve 1.2930 destek seviyelerini devam edeceğiz.

USDTRY


120 saatlik ateşkesin bu akşam sona ereceği için paritede volatilitenin yüksek olabileceğini düşünmekteyiz. 24 Ekim Perşembe günü TCMB’nin gerçekleştireceği PPK toplantısından gelecek olası bir faiz indirimi halinde Tl varlıklarına olan talebin azalması beklenirken, bu senaryonun gerçekleşmesi halinde 5.8500 ve 5.9100 dirençlerine kadar fiyatlamalar görebiliriz. Tl varlıklarına olan talebin artması durumunda paritenin 5.7600 ve 5.7000 desteklerine kadar çekilebileceğini düşünmekteyiz.

ALTIN


Ticaret Savaşları’ndan gelen pozitif açıklamaların emtiada satıcılı bir seyre neden olduğunu görmekteyiz.Bu satıcılı seyrin yanı sıra yaklaşan ECB toplantısından genişlemeci politikaların devam edeceğine dair öngörüler ise emtiada alıcılı seyri sağlıyor. Gün içerisinde küresel risk unsurlarından gelecek haber akışlarını takip edeceğiz. Seviye olarak, yukarı yönlü hareketlilikte 1493 ve 1498 direnç seviyeleri takibimizde olacaktır. Aşağı yönlü hareketlilikte 1480 ve 1474 destek seviyelerini izleyeceğiz.

BRENT PETROL


Yatay bir görünüm izleyen emtiada, Ticaret Savaşları’ndan gelen haber akışlarının hareketlilik sağladığını görmekteyiz. Küre    sel ekonomik görünümün negatif olmasından kaynaklı olarak resesyon endişelerinin canlı olması emtiada satış baskısı yaratmaktadır. Suudi Arabistan – Kuveyt sınırından çıkması beklenen petrol sayısı da emtia üzerinde satış baskısını desteklemektedir. Teknik olarak, baskının devam etmesi durumunda 58.05 ve 57.50 destek seviyelerini takip edeceğiz. Yukarı yönlü hareketlilikte 59.60 ve 60.70 direnç seviyelerini takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.