28.01.2020 Günlük Bülten

Küresel tarafta Çin kaynaklı virüsün endişe yaratmaya devam ettiğini görmekteyiz. Bu durumda piyasa oyuncularının güvenli limanlara olan taleplerinin devam ettiğini söyleyebiliriz. Diğer bir küresel tedirginlik yaratan unsur ise Irak’ta atılan füzelerin ABD büyükelçiliğine isabet etmesi ve Afganistan’da, ABD askerlerinin bulunduğu bir uçağın düşürülmesidir. Bu konularla ilgili gün içerisinde yetkililerden gelebilecek açıklamaları takip edeceğiz. Veri açısından geçtiğimiz gün veri akışlarının beklentilerin altında kaldığını söyleyebiliriz. Haftanın ikinci işlem gününde ABD tarafından gelecek Dayanıklı Mal Siparişleri ve Conference Board Tüketici Güveni verilerini takip edeceğiz.

EURUSD

Geçtiğimiz işlem gününde hem Euro Bölgesi’nden hem de ABD tarafından gelen verilerin beklentilerin altında kalmasıyla paritede yatay bir seyir izledik. Paritedeki düşüş temposunun devam ettiğini görmekteyiz. 1.1000 desteğine doğru çekilen parite için gün içierisinde gelecek veri akışlarını takip edeceğiz. Satıcılı temponun devam etmesi halinde 1.1015 ve 1.0995 destek seviyelerini takip edeceğiz. Bu destek seviyelerinin altında fiyatlamaların olması halinde satıcılı seyrin derinleşebileceğini söyleyebiliriz. Yukarı yönlü hareketliliklerin olması durumunda 1.1035 ve 1.1065 direnç seviyeleri takibimizde olacaktır.

GPBUSD

Dolar endeksindeki güçlenmeden kaynaklı olarak ve Sterlin varlıklarındaki hikayelerdeki belirsizliklerden dolayı paritede bir geri çekilme görmekteyiz. 1.3100 seviyesinin altında kalındığı sürece satış temposunda olabilecek paritenin 1.3000 seviyesinin altında fiyatlamalar yapması halinde ise satıcılı seyrin derinleşebileceğini düşünebiliriz. Satış temposunun devam etmesi durumunda 1.3038 ve 1.3018 destek seviyelerini takip edeceğiz. Yukarı yönlü olası hareketlilikte 1.3065 ve 1.3083 direnç seviyelerinin test edilmesini bekleyebiliriz.

USDTRY

5.9000 seviyesinin üzerinde fiyatlamaya devam eden paritenin bu seviye üzerinde olmaya devam etmesi durumunda yukarı yönlü hareketliliğin ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Psikolojik 6.00 seviyesinin hemen altında fiyatlanan parite için psikolojik seviyenin üzerine geçmesi durumunda alıcıların iştahlanabileceğini söyleyebiliriz. Bu senaryo öncesinde 5.9520 ve 5.9840 seviyelerinin fiyatlamalara direnç olacağını düşünmekteyiz. TL varlıklarına olan talebin artması durumunda ise 5.9150 ve 5.8850 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz. Bu destek seviyelerin altına geçilmesi halinde satıcılı bir tempo izleyebiliriz.

ALTIN

Küresel tedirginliğin canlı olduğu piyasalarda güvenli liman görevini gören emtianın hafta açılışını yukarı yönlü yaptığını ve yükselen bölgelerde kalıcılık sağladığını görmekteyiz. Çin kaynaklı koronavirüsünün şu aşamada ciddi bir sorun teşkil etmemesine rağmen ilerleyen günlerde küresel tedirginliği tetikleyebileceğini düşünebiliriz. Bunun yanı sıra Ortadoğu’dan gelecek haber akışlarını takip edeceğiz. Teknik seviyelere bakacak olursak, olası düzeltmelerde 1578 ve 1575 destek seviyelerini takip edeceğiz. Yukarı yönlü ataklarda 1582 ve 1586 direnç bölgelerini takip edeceğiz.

BRENT PETROL

Ortadoğu kaynaklı problemlerden dolayı petrole olan talebin azaldığını görmekteyiz. Hafta açılışını aşağı yönlü gap li yapan petrol için gün içerisinde küresel taraftan gelebilecek gelişmeleri takip edeceğiz. Teknik seviyelere bakacak olursak, satış baskısının devam etmesi halinde 58.90 ve 58.60 destek seviyelerinin destek olabileceklerini söyleyebiliriz. Bu destek seviyelerinin altına geçmesi halinde ise satıcılı seyrin derinleşebileceğini düşünebiliriz. Yukarı yönlü olası hareketliliklerde 59.45 ve 59.80 direnç seviyelerinin test edilmesini bekleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.