30.01.2020 Günlük Bülten

Geçtiğimiz işlem gününde tüm gözler akşam saatlerin yapılan FED/FOMC kararlarındaydı. FED’in faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmediğini görmekteyiz. Kurum, hazine tahvili alımlarının en azından 2.çeyreğe kadar devam edeceğini belirtti. Dikkat çeken bir ayrıntı olarak, hane halkı harcamalarının “güçlü” bir şekilde arttığı ifadesi “ılımlı” olarak değiştirildi. Toplantıdan çıkan kararların piyasanın beklentileri dahilinde olduğunu söyleyebiliriz.

EURUSD

Dün ki toplantıdan gelen haber akışlarının piyasanın beklentileri dahilinde olması ile paritede yatay bir seyir izlememize neden oldu. Psikolijik 1.1000 seviyesinin üzerinde fiyatlamalarda kalıcılık sağlamaya çalışan paritenin bu seviye üzerinde kalıcığını sağlaması halinde 1.1018 ve 1.1030 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Euro varlıkları olan talebin azalması halinde ise kritik 1.1000 seviyesini ve daha altında 1.0992 destek seviyelerini takip edeceğiz.

GBPUSD

FED/FOMC kararları sonrasında bir miktar yükseliş görünümü sergileyen parite için satış temposunun devam ettiğini söyleyebiliriz. 1.3000 seviyesinin hem alıcılar hem satıcılı için önem arz ettiğini ifade edebiliriz. Bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlandığı sürece 1.3035 ve 1.3055 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Aşağı yönlü hareketliliklerde 1.2985 ve 1.2970 destek seviyelerini izleyeceğiz.

USDTRY

Bir süredir devam eden yukarı yönlü hareketliliğin devam ettiğini görmekteyiz. ABD Başkanı Donald Trump’ın 100 yılın anlaşması olarak tanımladığı Orta Doğu’ya yönelik barış planına ise Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeden tepkiler geldi. Bugün ise yine jeopolitik ve siyasi risklere yönelik gelişmeler ön planda tutulacak. Teknik açıdan bakacak olursak, yukarı yönlü hareketliliğin devam etmesi durumunda 5.9840 ve 6.0250 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Aşağı yönlü olası hareketliliklerde 5.9150 ve 5.8850 destek seviyelerinin test edilmesni görebiliriz.

ALTIN

Küresel tedirginliği tetikleyen korovirüsünün etkilerinin emtiada yukarı yönlü bir hareketliliği sağladığını görmekteyiz. Dün ki toplantı sonrasında piyasayı etkileyecek bir sonucun olmaması ise yukarı yönlü görünümde herhangi bir değişikliğin olmamasını sağladı. Teknik olarak bakacak olursak, yukarı yönlü hareketliliğin devam etmesi halinde 1583 ve 1587 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Küresel risk algısının azalması halinde ise 1575 ve 1569 seviyelerine kadar gevşeme görebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.