Altın İçin Sıkıntı Küresel Talep

Altın’da bu hafta neler beklenmeli…


Altın’ın geçen Cuma günkü yukarı hareketinin kısa kalması piyasada birçok oyuncuyu terse düşürdü, Abd datasının beklenti altı kalması otomatik olarak Qe3 getirmeyeceği için Altın’ın atağının yarım kalması ardından da tekrar 1580’lere düşmesi bu yüzden hiç de şaşırtıcı değil.

Yatırımcılar şu ana kadar Altın’ı güvenli liman özelliğinin yanında enflasyondan korunma amacıyla aldılar daha çok, global olarak bir enflasyon tehlikesinin şu anda olmadığı çok açık, hatta deflasyondan korkanların sayısı gün geçtikçe artıyor.

Burdan şuraya gelelim, Altın sonuçta bir emtia ve şu süreçte daha çok küresel taleple korelasyonlu olarak hareket ediyor, yani piyasada risk iştahı olduğu sürece altın talep görüyor tersi durumda ise Altın sıkıntı yaşıyor.

Piyasanın korktuğu ve küresel talebin azalacağı beklentisinin hakim olduğu bir haftayı geride bıraktık, yani emtiaların düşüşünün altın’ı etkilemesi kaçınılmazdı.

Evet, Avrupa’daki borç krizinin tırmanması, İran ike olan savaş gerginliği, Abd’de seçim belirsizliğinin yavaş yavaş hissedilmeye başlaması Altın için bir talep yaratıyor ama bu diğer emtialara göre daha dirençli kalmasını beraberinde getirdi sadece.

Bu hafta ekonomik data yönünden zayıf, daha çok Abd’de şirketlerin bilanço açıklamaları, Euro Bölgesi borç krizi haberleri ile yön bulacak bir piyasa var karşımızda. Bu noktalardan piyasaya ralli yaptıracak bir sürpriz çıkma ihtimali düşük. Alımlar daha çok düzeltme şeklinde kalacak gibi yani AB maliye bakanları toplantısından bir sürpriz çıkmadığı sürece emtialara alıp başını götürtecek bir durum yok.

Aksine İspanya ve İtalya tahvil faizleri tehlikeli tırmanışlarını sürdürüyorlar İspanya 10 yıllıklarda 7% seviyesi aralarda aşılsa da bu seviye hala kırılmadı, kırılması halinde tüm piyasada sert satışlar izleyeceğiz, dolar ve yen’e olacak güvenli liman talebinin Altın’a olan güvenli liman talebini aşacağını düşünüyoruz. Bu yüzden Altın için dikkat diyelim..

Hafta ortasında ABD Merkez Bankası Fed’in son faiz toplantısının tutanakları açıklanacak, eğer Qe3 tartışması hararetli olmamışsa bu da Altın için sıkıntı olur. Piyasa oyuncuları tutanakların tonundan tek bir şeyi kestirmeye çalışacaklar, Fed üyeleri Qe3’e ne kadar yakınlar ve tabi ki bu düşünceyi son istihdam dataları ile birleştirip 1 Ağustos için tahmin yapmaya çalışacaklar.

FOMC’tan ve AB maliye bakanlarından ekstra bir sürpriz çıkmadığı sürece Altın için düşüş beklentimiz devam ediyor.

1575-80 seviyesi Altın için destek bölgesi. Bu seviyenin kırılmasıyla beraber haziran sonundaki düşüş seviyelerine gerileme bizler için şaşırtıcı olmayacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.