Altındaki Son Durum Nedir? – 22 Kasım 2016

Altın ABD Verilerini Bekliyor!

Dün değerli metal 1210 bölgesi altına geriledikten sonra alıcılar devreye girdiler ve toparlanma Asya seansında da devam etti. Fakat yükselişler 1221 seviyesinden tepki aldı. Gram altında ise bugün alıcılar devreye girmeye çalışıyorlar. TRY üzerindeki baskıların devam etmesi nedeniyle gram altında son 1.5 aydır boğalar devrede kalmaya devam ediyorlar. Yukarı iştahın iyice kabarması için ise 132,20 seviyesinin alınması gerekiyor.

Bugün ABD’den birincil derecede öneme sahip bir veri açıklanmadı. Bildiğiniz üzere ABD tarafından gelen verilerin değerli metal üzerinde etkisi oluyor. Yarın ekonomik takvime baktığımızda ABD’den çekirdek dayanıklı malların siparişi verisi açıklanacak. 22.00’da ise FOMC tutanaklarını takip edeceğiz. Yani yarın USD için önemli bir gün olabilir.

Yarın gelecek olan veride iyileşme yaşanması ve FOMC tutanaklarından ileriye dönük olumlu tonda açıklamaların gelmesi ayıları karanlıktan çıkarabilir. Aksi senaryoda ise boğalar kırmızı pelerine doğru harekete geçebilirler. Değerli metalin hareketini takip ederken mutlaka Gümüş’e de bakmamız gerekiyor. Aralarındaki korelasyonun pozitif ayrışması nedeniyle Gümüş’te yaşanan hareketlenmeler değerli metali de etkileyebiliyor. Sarı metalde yukarıda 1230, 1240 ve 1250 seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise destek olarak 1206, 1200 ve 1190 seviyelerini dikkate alabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.