Asya Piyasalarında Renk Yemyeşil – 25.05.2016

Asya piyasalarında haftanın üçüncü işlem günü bayram havası hakim. Avustralya ASX endeksi günü %1.45, Güney Kore KOSPI %1.18, Nikkei 225 endeksi de %1.57’lik yükseliş ile kapattı. Çin Shangai Composite endeksinde ise yatay bir seyir vardı.

Gecenin en önemli verisi ise Yeni Zelanda’dan geldi. Ticaret dengesi 292 milyon ile 25 milyonluk beklentinin çok üzerinde gelirken gelen veri NZD için son derece pozitif oldu ve NZDUSD’de 0.6760’lara kadar hızlı bir yükseliş yaşandı.

Toparlanmanın devam etmesi halinde yukarıda 0.6800 ve 0.6840 seviyeleri direnç olarak çalışabilir. Parite üzerinde baskının yeniden artması ile ise aşağıda 100 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 0.6720 seviyesi önemli destek konumunda.

ECB üyesi Nowotny yaptığı açıklamalarda Brexit’in gerçekleşmesi durumunda finansal sistemde önemli bir problem oluşacağını düşünmediğini söyledi. BoJ Başkanı Kuroda da hemen hemen her gün olduğu gibi bugün de mikrofon başındaydı ve gerektiği zaman ek parasal genişleme hamlelerine başvurabilecekleri söylemini yeniledi. Gelen açıklamaların USDJPY’de etkisi sınırlı oldu.

Bugün ekonomik takvimde önemli bir veri karşımıza çıkmıyor açıkçası ancak saat 17.00’da BoC faiz oranı kararı ve 17.30’da ham petrol stokları ile USDCAD’de hareketlilik artabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.