Asya’da Fırtına Sonrası Sessizlik

Asya borsaları dün olduğu gibi bu gece de dengeli bir seansı geride bırakıyor. Genel görünüm dün olduğu gibi pozitif fakat arada negatif ayrışan endeksler de var. Çin endeksleri %10 – %0.50 arası primliyken Güney Kore KOSPI %0.50 artıda kapandı. Avustralya ASX %0.66 kayıpla negatif ayrışırken Japonya Nikkei endeksi yatay.

Brexit’e karşı kredi derecelendirme kuruluşlarından beklenen reaksiyon gelmeye başladı. Fitch ve S&P, Birleşik Krallık’ın kredi notunu indirdi ve her iki kurumda görünümü negatifte tutuyor.

Diğer yandan Birleşik Krallık içinde de Brexit’e karşı tepkiler sürüyor. Sağlık Bakanı Hunt, ikinci bir referandum yapılabileceğini gündeme getirdi. Hunt, Ekim ayında seçilecek yeni başbakanın AB ile göçmenlik konusunda yeni bir anlaşmaya varması durumunda referandumunun tekrarlanması gerektiğini savundu.

1.3120 altına gerileyerek son 31 yılın en düşük seviyelerine gerileyen GBPUSD, Asya seansında bir miktar toparlandı. 1.3350 bölgesi Avrupa seansında direnç olarak çalışabilir. Diğer yandan 1.3220 desteğinin alınmasıyla birlikte yeniden 1.3100’lere doğru bir geri çekilmeye tanıklık edebiliriz.

Brexit sonrası pound paritelerinin yanında dikkatler bir yandan da yen paritelerinde. Piyasaların belirsizlik nedeniyle sığındığı güvenli liman yendeki aşırı değerlenmeye karşı Japonya’nın müdahale edebileceği spekülasyonları var.

Eğer Japonya doğrudan müdahale edecekse bu karar Merkez Bankası değil Maliye Bakanlığı’ndan gelecek ve Maliye Bakanı Aso’dan gece gelen açıklamalar şimdilik Japonya’da çok büyük bir endişe olmadığını gösteriyor. Aso piyasaların bu hafta tekrar sakinlik kazandığını ve piyasaların en kötü senaryoda beklediklerinden daha istikrarlı bir tablo çizdiğini belirtti. Tabi döviz piyasalarını yakından takip ettiklerini ve gerekmesi durumunda müdahale edebileceklerini eklemeyi de unutmadı.

Referandum gecesi 99.00 altına gerileyen USDJPY şu anda 102.00 üzerinde tutunma çabasında. En yakın direnç 102.20 bölgesi, 101.50 bölgesi ise en yakın destek. USDJPY’nin yönü tamamen piyasalardaki risk algısına emanet son günlerde ve piyasalarda toparlanmanın devam etmesi durumunda USDJPY de yukarıları zorlayabilir. Paniğin artması durumunda ise yeniden 100.00 baskısı artacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.