Biden, Teşvik Paketini Açıkladı. S&P500’de Kar Satışı Yaşandı.

ABD’nin yeni başkanı Joe Biden merakla beklenen teşvik paketini dün açıkladı. Açıklanan teşvik paketi 1.9 trilyon dolar olarak belirlendi. Paketin ayrıntılarını değerlendirdiğimizde;

  • 415 milyar dolar korona virüs ile mücadele için belirlendi.
  • 1 trilyon dolar hanehalkına doğrudan nakit desteği olarak belirlendi.
  • 440 milyar dolar ise korona virüsten etkilenen küçük işletmelere enjekte edilecek.
  • İşsizlik ödeneği 1.400 dolar artırılarak Aralık ayında 600 dolarlık destek ile düşünüldüğünde 2000 dolar seviyesine yükseltildi.
  • Haftalık işsizlik ödeneği 300 dolar seviyesinden 400 dolar seviyesine çıkarıldı.

Tüm bu hamleler şüphesiz piyasalar adına pozitif… Yalnız belirlenen teşvik paketine ne derece destek çıkılacağı ise henüz belirsizliğini koruyor. Yani bu destek paketinin yürürlüğe girebilmesi için Demokratlar, Cumhuriyetçi vekillere ihtiyaç duruyor. Zaten bir süredir beklentiyi satın alan piyasa pakete ilişkin destek belirsizliği ile kar satışlarına maruz kaldı.

Bu sayede S&P500 endeksinin 3783 desteğinin aşağısına sarktığını takip etsek de gelen alımlar ile birlikte bu seviyeyi aşma çabalarını izlemekteyiz. Teknik olarak bu seviyenin üzerinde fiyatlamaların oluşması durumunda yukarı yönde hareketlerin ivme kazanma ihtimali belirecektir. Böyle bir durumda 3825 – 3850 bölgesi hedef konumuna yerleşebilir. Özellikle 3850 seviyesinin yükselen kanal formasyonu üst bandına tekabül etmesi nedeniyle önemli gördüğümüzün altını çizelim.

3783 direnç seviyesinin üzerinde kalıcılığın sağlanamadığı durumda ise geri çekilmenin hız kazanabileceği unutulmamalı. Özellikle bu fiyatlamanın oluşması durumunda yükselen kanal alt bandı konumunda bulunan 3738 desteğini yakından izleyeceğimizi belirtelim. Bu desteğin kırılması satışların sertleşmesinin önünü açabilir. Bu durumda 3680 seviyesinin potaya gireceğini düşünüyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.