DAX Endeksi Zirvelerden Kar Satışı İle Karşılaştı.

Son dönemde küresel ölçekte pozitif havanın hakim olduğunu görmekteyiz. Bu fiyatlamada en önemli unsur ise şüphesiz ABD’de 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketine ilişkin gelişmeler olarak gösterilebilir. Demokratların Cumhuriyetçilere ihtiyaç duymadan teşvik paketini Kongre’den çıkarmasına yönelik bütçe tasarısının onaylanması sonrası piyasalarda hava net olarak pozitife döndü. Bu gelişmeler sayesinde Dax endeksinin 14.133 zirvesinin üzerini test ettiğini takip ettik. Yalnız şimdilik bu seviyenin üzerinde kalıcılığın sağlanamadığını ve kar satışları mahiyetinde geri çekilmelerin oluştuğunu görmekteyiz.

Teknik olarak;

Dört saatlik grafikleri baz aldığımızda 8 periyotluk üssel ortalamanın geçtiği 14.057 desteğinin altında fiyatlamaların oluştuğunu takip etmekteyiz. Bu seviyenim altında kalıcılığın sağlanabilmesi ile geri çekilmenin bir miktar daha sürme ihtimali canlılığını koruyacaktır. Bu sayede 13.977 ara desteği ile birlikte 13.870 seviyesinin hedef konumuna yerleşme ihtimali belirecektir.

Endekste yükseliş hareketinin devamı adına 14.133 direncinin önemli olduğunu ve bu seviyenin üzerinde fiyatlamaların oluşması gerektiğini düşünüyoruz. Böyle bir fiyatlamanın görülmesi durumunda 214.380 seviyesinin kısa vadede potaya gireceğini not edelim.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.