Draghi Neler Söyledi? 21.04.2016

ECB’nin faizlerde ve varlık alım programında bir değişiklik yapmaması sonrası başkan Draghi basının karşısına geçti. Varlık alım programının en az 2017 Mart ayına kadar devam edeceğini söyleyen Draghi faizlerin uzun bir süre mevcut veya daha düşük seviyelerde kalacağını belirtti.

Draghi genel kredi koşullarının iyileştiğini, ECB’nin attığı adımların etkisini göstermeye başladığını fakat global belirsizliklerin devam ettiğini ifade etti. Gelişmelerin dikkatle takip edileceğine değinen Draghi gerekmesi durumunda bütün enstrümanların kullanılabileceğini ekledi.

Birinci çeyrekte büyümenin 2015 dördüncü çeyreğe benzer olacağını belirten Draghi toparlanmanın devam etmesini bekliyorum dedi. Draghi enflasyonun önümüzdeki aylarda yine negatife düşebileceğini fakat yıl içinde tekrar yükselmesini beklediklerini paylaştı. Helikopter para ile ilgili gelen bir soruya o seçeneği görüşmedik diyen Draghi politikalarımıza zaman tanımak gerekli dedi.

Draghi’den daha fazla parasal gevşemeye dair güçlü bir mesaj gelmemesi nedeniyle euronun yükseldiğini gördük ilk anlarda. Fakat euro rallisine neden olacak iyimserlikte açıklamalar da gelmedi.

Konuşma sırasında 1.14’lere kadar tırmanan EURUSD şu an 1.1350 altına gerilemiş durumda. Draghi’nin açıklamaları euro görünümünde çok önemli bir değişikliğe neden olmadı. 1.14 – 1.1380 bölgesi direnç, 1.13 – 1.1280 bölgesi ise destek. Bu teknik seviyelere verilen tepki paritenin yönünü belirlemede yardımcı olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.