EURUSD Paritesinde Güçlenme Görülüyor

Geçtiğimiz hafta artan korona virüs vaka sayıları ve ülkelerin kapanma adımlarının reel ekonomilere yönelik algıyı bozması, bunun yanında Avrupa Merkez Bankası ( AMB ) Lagarde’ın Aralık ayında ek parasal gevşeme adımı atacakları sinyali vermesi paritede 1.1760 desteğinin aşağısını test etmesine neden oldu. Yalnız geri çekilme hareketinin devam edemediğini ve destek seviyesinden alımların geldiğini takip etmekteyiz. Bu sayede 1.1860 direncine yaklaşan fiyatlamaları izliyoruz. Bu fiyatlamada özellikle doların küresel ölçekte değer kaybının bir hayli önemli olduğunu düşünüyoruz. Peki, mevcut yükseliş devam edebilir mi?

Teknik olarak kısa vadede yukarı fiyatlamalar gözlemlesek de henüz alçalan trendin altında fiyatlamaları izlemekteyiz. Bu doğrultuda 1.1860 direncinin aşılması durumunda bahsettiğimiz alçalan trend direnci 1.1910 seviyesine tekabül ediyor. Dolayısıyla bu seviyeye kadar oluşan yukarı yönde hareketleri hala tepki olarak değerlendiriyoruz. Buna karşılık 1.1910 direncinin aşılması kısa vadede yükseliş hareketinin 1.1980 ve 1.2010 seviyelerine kadar devam etme olasılığını kuvvetlendirecektir.

Bunun yanında 1.1810 seviyesini kısa vadede destek olarak takip ediyoruz. Geri çekilmenin oluşması adına ilk olarak bu destek seviyesinin takip edilmesi gerektiğini not edelim. Aşağı yönde fiyatlamaların oluşması noktasında 1.1810 desteğinin kırılmasını sağlayacak satış baskısında paritede 1.1760 destek seviyesi ile birlikte 1.1700 seviyesine kadar geri çekilme ihtimali belirecektir. Yalnız şimdilik bu yönde bir sinyal oluşmuş değil.

Parite özelinde önemli bir dip not eklemeyi faydalı görüyoruz:

AMB hali hazırda 1.35 trilyon Euro varlık alım programı belirlemiş durumda. Bankanın Aralık toplantısında ekonomik projeksiyonlarda aşağı yönde güncelleme eşliğinde 500 milyar Euro ek teşvik açıklaması bekleniyor. Teşvik miktarı önemli olacak. Beklentiler ve bankanın hamleleri eşliğinde paritede volatilitenin artabileceğini belirtmekte fayda var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.