GBP / USD Paritesi Yorumu – 23.02.2016

Carney Mikrofon Başına Geçti

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Carney bugün enflasyon raporu açıklaması dahilinde mikrofonların başına geçti. Pound’da son dönemde yaşanan değer kaybının arkasında Avrupa Birliği referandumu ile ilgili risklerin olduğunu söyleyen Carney, para politikası komitesinin kararları Poundun hangi seviyede olduğuna bakılmaksızın alacağını söyledi. Hatırlayacağımız gibi dün GBPUSD paritesi son 7 yılın en düşük seviyelerine kadar gerilemişti.
Eğer ihtiyaç duyulursa ek gevşeme hamleleri için yeterli alanlarının olduğununun altını çizen Carney, enflasyon hedefine ulaşmak için faizlerde indirim veya varlık alım programının artırılması gibi kararlara başvurabileceklerini söyledi. BOE üyesi Weale ise GBP’daki değer kaybının enflasyona olumlu katkı vereceğini söyledi ve bununla birlikte enflasyon üzerinde yukarı yönlü riskler gördüğünü belirtti.
Diğer bir BOE üyesi Shafik, bir sonraki faiz hamlesinin artış yönünde olmasını beklediğini söyledi ve işgücü piyasasının sıkılaşmasıyla birlikte maaşlarda artış yaşanacağına dikkat çekti. Maaşlarda da %2 ile %3 arasında bir artış yaşanmasını beklediğini sözlerine ekledi.
GBPUSD ise gelen açıklamalara önemli bir tepki vermedi açıkçası. Dün Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’dan gelen Brexit destekleyici açıklamalarla birlikte satış baskısının arttığı paritede 1.4100 1.4070 seviyelerinin geçilmesiyle aşağı yönlü hareket hız kazanabilir. Toparlanma yaşanması halinde ise 1.42 ve 1.43 bölgeleri direnç olarak çalışabilir. Bu bölgeler altında kalındığı sürece paritede satış baskısının devam etmesini bekliyoruz.
Merkez Bankası Başkanları arasında en sevilmeyenlerinden biri olan SNB Başkanı Jordan da açıklamalarda bulundu. Frangın hala olması gerekenden fazla değerli olduğunu söyleyen Jordan, SNB’nin gerektiği zaman piyasalara müdahale etmeye hazır olduğu söylemini yeniledi. Gelen açıklamaların da CHF paritelerinde etkisi sınırlı oldu.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.