GRAM/TL’de Bu Hafta Yön Ne?

GRAM/TL Analizi

Geçtiğimiz Perşembe Bernanke’den varlık alımı konusunda sinyal gelmemesiyle altın 1610 seviyelerinden 1570 seviyelerine kadar gerilemişti. Varlık alımı yapması beklenen BoE de programını 325 milyar GBP seviyesinde tutunca altındaki düşüşün önüne geçecek bir faktör kalmamıştı. 

Cuma günü ise İspanya ile ilgili yardım telekonferansı fısıltılarının yardımıyla altın bir miktar toparlanarak kendini 1590 üzerine atabilmişti. Fısıltılar Cumartesi günü gerçeğe dönünce de haftayı 1600 üzerinde açtı altın.

Bu hafta ekonomik takvimine baktığımızda altının önemli destek veya direnç seviyelerini kırmasına neden olacak derecede kritik bir verinin olmadığımı görüyoruz. Bu nedenle altın daha çok USD’yi etkileyecek gelişmelerle yön bulacak.

Beklenmedik bir gelişme olmadığı sürece altınımn 1620 direnci ile 1570 desteği arasında yatay bir yön izlemesini bekliyoruz. Bu hafta sonundaki Yunanistan seçimleri ve hemen sonrasındaki FOMC toplantısına kadar altın daha çok bu güçlü destek ve direnç seviyesi arasında hareket edecek gibi görünüyor.

Öte yadan USDTRY için durum biraz daha farklı. 1 Haziran’dan bu yana aşağı yönlü net bir trendi takip ediyor. Her ne kadar gün içerisinde kar alımları ve düzeltmelere bağlı olarak rahatlamalar gelse de, USDTRY paritesinin son bir hafta içerisinde 1.88 direncinden 1.8050 seviyelerine kadar gelen aşağı yönlü net bir trendi takip ettiğini görüyoruz.

Şu an 1.82 hemen üzerinde işlem gören parite önümüzdeki günlerde teknik olarak 1.80 seviyesinin altını test edebilir. İspanya banka krizi ile ilgili somut adımlar atılmaya başlanmış olmasıyla da bu hafta içerisinde TRY dahil çeşitli riskli para birimlerinin değer kazanma eğiliminde olacağını öngörüyoruz. 

Altının kararsız bir şekilde 1620 ve 1570 seviyeleri arasında hareket etmesi ve USDTRY’nin aşağı yönlü bir trend içerisinde olması GRAM/TL üzerinde bu hafta aşağı yönlü bir baskı kuracaktır. 

Bu nedenle GRAM/TL yukarı değil daha çok aşağı gitme eğiliminde olacak. Yani yukarıda 95.50 direncinin kırılması güç fakat hafta içerisinde 90.00 desteğinin altı test edilebilir. 

DövizDestek analistleri GRAM/TL konusundaki uzmanlık ve tecrübelerini kullanarak üyelerimize platformumuz üzerinden yön vermekle birlikte önemli gelişme ve haberleri yatırımcılarıyla rapor ve anlık yorum/haber olarak paylaşmaya devam edecek. GRAM/TL konusunda yön bulmak için de DövizDestek şart.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.