Gümüş Fiyatlarına Yönelik Son Gelişmeler ve İzlenmesi Gereken Teknik Seviyeler…

Silver Enstitüsü, küresel gümüş talebinin bu yıl endüstriyel ve yatırım amaçlı talebin etkisi ile %11 artmasını beklediğini bildirdi. Talebin, içinde bulunduğumuz yılda 1.25 milyon ons ile 8 yılın zirvesine çıkacağı tahminini paylaşan şirket, yatırım amaçlı gümüş talebinin 257 milyon ons seviyesine yükseleceği beklentisinde bulundu. Bu noktada özellikle aşılama hızına bağlı olarak kısıtlama önlemlerinin gevşetilmesi ile ekonomilerin açılmaya başlaması endüstriyel talebin artmasını sağlayabilir. Bu durum doğal olarak orta – uzun vadede gümüş fiyatlarında yükseliş hareketini destekleyebilir.

Orta vadede görünüm pozitif kalmaya devam ederken kısa vadede $26.70 desteğinin üzerinde tutunma çabalarını izlemeyi sürdürmekteyiz. Bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanabildiği sürece fiyatların ilk olarak $27.90 direncine ulaşabileceğini düşünüyoruz. Yalnız yükseliş hareketinin majör bir hal alabilmesi için $30.00 seviyesinin çok daha önemli olduğunu ve bu seviye üzerinde $35.00 – $37.00 bölgesinin hedefleneceğini şimdiden notlarımıza ekleyelim.

Fiyatların $26.70 üzerinde tutunamaması durumunda ise satış baskısının bir miktar ivme kazanma olasılığı oluşacaktır. Böyle bir durumda $25.70 ve $24.70 destekleri kısa vadede hedef konumuna yerleşebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.