Ons Altında Satış Baskısı Güçlendi

Küresel piyasalarda risk alma iştahı gücünü koruyor. Özellikle aşı haberlerinin oluşan pozitif fiyatlamada bir hayli etkin olduğunu söyleyebiliriz. Hatırlanacağı üzere Pfizer ve BioNTech firmalarının ortak ürettiği aşının başarı oranı %95 olarak açıklanmıştı. Bir diğer firma olan Moderna ise ürettiği aşının klinik deneylerinde %94.5 oranında başarı sağladıklarını açıklamıştı. Dün ise Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca ortak üretimi korona virüsü aşısının büyük ölçekli denemelerde %70.4 etkinlik gösterse de daha düşük dozda etkinliğin %90 seviyesine ulaştığını açıklaması önemliydi.

Tüm bu gelişmeler korona virüsüne yönelik aşının kısa sürede dağıtıma çıkacağı ve pandeminin son bulacağına ilişkin beklentileri kuvvetlendiriyor. Bu durum doğal olarak risk alma iştahında güçlü bir artışı tetikliyor. Tabii aşının hangi sürede dağıtıma çıkacağına ilişkin net bir yorum yapamıyoruz. Yalnız piyasaya verdiği mesaj oldukça pozitif…

Tüm bu gelişmeler eşliğinde ons altında fiyatlarında satış baskısının güçlendiğini görmekteyiz. Daha önceki analizimizde 1848 desteğinin önemli olduğunu belirtmiştik. Bu seviyenin kırılması ile geri çekilmenin hız kazandığını ve 1824 destek seviyesinin aşağısını test ettiğini takip ettik. Şimdilik bu seviyenin üzerinde kalıcılığın sağlanmaya çalışıldığını görmekteyiz. 1824 desteğinin kırılması durumunda 1815 ara desteği ile 1794 – 1784 bölgesinin hedef konumuna yerleşebileceğini not edelim.

Yukarı yönde hareketler adına artık 1848 seviyesini direnç olarak izlemekteyiz. Bu seviyenin aşılabilmesi durumunda 1864 – 1872 ve 1890 dirençlerini izlemeye başlayacağımızı şimdiden hatırlatalım.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.