Perakende Satışlar Sterlini Kurtarmaya Yetti Mi?

İngiltere’den perakende satışlar aylık bazda -%0.4 ile beklentilerden iyi gelirken yıllık bazda %3.8 ile beklentide açıklandı. Çekirdek perakende satışlar ise aylık bazda -%0.2 ile beklentiden iyi gelirken yıllık bazda da %4.1 ile beklentidBad weather across Britainen iyi geldi.

Geçtiğimiz yılın Şubat ayına göre hava şartlarından dolayı tekstil ürünleri,giysi ve ayakkabılara olan talebin %2.8 oranında düştüğünü görüyor
uz. İngiltere’de hava şartlarının bir türlü düzelmemesi sebebiyle baharlık kıyafet satışlarındaki düşüş yaşandığının altını çizelim. Son 3 ayda yaşanan giyim sektöründeki %3.4’lük düşüş 1990 Aralık ayından beri en büyük düşüş olarak dikkat çekiyor.

Ancak zaten gelecek olan verilerde kötüleşme yaşanması bekleniyordu ve bu kötüleşmenin beklentiden az olması bir anda GBP alıcılarını devreye soktu. GPBUSD neredeyse 1.4050 bölgelerine kadar geriledikten sonra bu bölgelerden gelen toparlanma ile kendini 1.4120 üzerine atmayı başardı. Toparlanmanın devam etmesi durumunda 1.4150 ve 1.42 bölgelerinden yükselişlere tepki gelebilir.

Ancak yeniden 1.4360 bölgesi üzerinde günlük kapanışlar gerçekleşmediği sürece bu toparlanmanın devam etme ihtimalini zor görüyoruz. Brexit risklerinin de devam etmesi ile birlikte GBPUSD’nin üzerindeki baskıdan kurtulduğunu söylemek şuan için oldukça erken. Özellikle referandum tarihine yaklaşıldıkça açıklanacak olan anketlerde AB’den çıkmak isteyenler çoğunluk oluşturursa paritede sert düşüşlere hazırlıklı olmak gerekli. Aşağıda 1.4050 ve 1.3920 seviyeleri destek olarak takip edilebilir. Zaman zaman toparlanmalar gelse de 1.4360 altında kalındığı sürece satış baskısının devam etmesini bekliyoruz.

EURGBP paritesinde ise son 15 ayın en yüksek seviyelerini gördük bugün. Sterlin, euro karşısında da değer kaybetmeye devam ediyor. Gün içerisinde 0.7940 bölgesine kadar yükselen paritede GBP’nin imdadına açıklanan veriler yetişti. 0.79 bölgesinin hafif altına kadar gevşeyen paritede 0.78 bölgesi tam olarak geçilmedikçe düşüşlerin kalıcı olmasını beklemiyoruz. Yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 0.7930’lar tekrar geçilirse 0.7950 ve 0.8000 seviyeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.