Politika Faizi Sabit… Dolar/TL’de Yükseliş Hızlandı.

Merakla beklenen TCMB faiz kararı açıklandı. 175 bp olan piyasada ki genel beklentilerin aksine politika faizi %10.25 oranında sabit tutuldu. Kararın ilk etkisine baktığımızda Dolar/TL paritesinin 7.78 seviyesinden 7.98 seviyesine yükseldiğini görüyoruz.

Faize ilişkin bankanın farklı bir adım attığını görmekteyiz. Karar metninde aşağıdaki cümle dikkat çekiyor:

‘Para politikası operasyonel çerçevesinde değişikliğe giderek Geç Likidite Penceresi işlemlerinde uygulanacak Merkez Bankası borç verme faiz oranı ile gecelik borç verme faiz oranı arasındaki farkın 300 baz puan olarak belirlenmesine karar verilmiştir. ‘

Açıklamak gerekirse;

Gecelik Borç Verme faiz oranı 11.75 seviyesinde. Geç Likidite Penceresi faiz oranı ise 13.25 seviyesinde bulunuyordu. Arada 150 bp fark olulmaktaydı. Bu farkın 300 bp çıkarılması kararı GLP’de 150 bp faiz artırılması demek oluyor. Yani artık yeni GLP oranı 14.75 oldu.

Bir diğer ifade ile örtük olarak 150 bp faiz artırımı gerçekleştirildi. TCMB daha sadece bir para politikasından ziyade GLP’yi yükselterek likidite ve fonlamanın kompozisyonlarını değiştirme yolun ile AOFM’yi yukarı çekmeyi sürdürecek.

Piyasa beklentisini karşılamayan bir karar olduğu açık. Zaten Dolar/TL’nin 8.00 seviyesine yaklaşmasından bunu net olarak görebiliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.