S&P500 Endeksinde Güçlü Görünüm Korunuyor

Endeksin 3674 direnç seviyesinin hemen altında fiyatlandığını görmekteyiz. Son dönemde oluşan yukarı yönde hareketlerin devamı adına bu teknik seviyeyi yakından takip etmek gerekiyor. Bu zaman kadar endeksi destekleyen iki hikaye bulunuyordu:

  1. Korona virüs aşısına yönelik pozitif gelişmeler ile aşılamanın bu yıl bitmeden başlayacağı beklentileri.
  2. Trump’ın Başkanlık seçimlerinin resmi sonucunun ardından görevi Biden’a devredeceği açıklaması ile seçim belirsizliğin ortadan kalkması…

Bu gelişmeler ile birlikte son dönemde ABD’de mali teşvik paketine yönelik görüşmeler de yakından izleniyor. Biden görevi devralmadan ve Senato seçimleri belli olmadan güçlü bir teşvik olasılığı henüz zayıf… Fakat yılın ilk ayları bu konuda sıcak geçecektir. Teşviklerin küresel ölçekte hisse senedi endekslerini desteklemeye devam etmesi olası durmakta.

S&P500 endeksini kısa vadede teknik olarak incelemek gerekirse;

3674 direncinin aşılıp aşılmayacağını izlemekteyiz. Bu seviyenin aşılması ile yükseliş hareketlerinin devam etme ihtimali kuvvetlenecektir. Bu sayede 3726 direnci ile birlikte yükselen kanal formasyonu üst bandı olarak takip ettiğimiz 3760 seviyesi hedef konumuna yerleşebilir.

Geri çekilmelerin oluşması adına 3674 seviyesinin üzerinde kapanışların oluşamaması gerekiyor. Böyle bir durumda kar satışlarının oluşabileceğini ve 3640 ara desteği ile birlikte kanal alt bandı 3610 seviyesinin potaya girebileceğini düşünüyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.