TCMB Politika Faizini Sabit Bıraktı. Enflasyon Vurgusuna Devam Etti.

TCMB, piyasa beklentileri doğrultusunda bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) değiştirmeyerek %17 seviyesinde sabit bıraktı.  Karar metninde ise önemli ifadelerin bulunduğunu söyleyelim. Bu ifadeleri kısaca hatırlatalım;

  • Öncelikle enflasyon vurgusunun devam ettiğini görüyoruz. İç talep koşullarının, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkilerinin, uluslararası gıda ve emtia fiyatlarındaki yükselişin ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyelerin, fiyatlama davranışlarını ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam ettiği ifade edilmiş. Yalnız Kasım ve Aralık ayında gerçekleştirilen faiz artırımları ile krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin daha belirgin bir hale gelmesinin beklendiği ve böylelikle enflasyon üzerinde etkili olan talep ve maliyet unsurlarının kademeli olarak zayıflayacağı ön görülmüş.
  • Uluslararası emtia fiyatlarındaki gelişmeler, bazı sektörlerde belirginleşen arz kısıtları, ücret ve yönetilen fiyat ayarlamaları orta vadede enflasyona ilişkin riskleri canlı tuttuğu belirtilmiş. 2021 yılsonu enflasyon tahmin hedefi dikkate alınarak enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar sıkı para politikasının kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülmesine karar verildiği belirtmiş.
  • Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşmanın devam edeceği ne net bir şekilde vurgulanmış.

Bankanın faiz oranını sabit bırakmasına karşılık faiz artırım sürecine devam edildiğine ilişkin sinyal verdiğini görüyoruz. Politika faizinde Kasım ve Aralık ayında gerçekleştirilen toplam 675 bp faiz artırımının olumlu etkilerinin takip edilmek istenmesi nedeniyle Ocak toplantısının pas geçildiğini görüyoruz. Yalnız enflasyona yönelik tehditlerin hala güçlü olduğu net bir şekilde ifade edilmiş. Dolayısıyla bu tehditlerin kısa vadede ortadan kalkmaktan uzak olduğu izlenimi uyandıran cümlelerin etkisi ile bankanın faiz artırım sürecine devam ettiği algısı kuvvetli durmakta. Bu algının devam ediyor olması ile TL’de değerlenme hareketlerinin bir miktar artış kaydettiğini takip ediyoruz. 28 Ocak tarihinde gerçekleştirilecek yılın ilk enflasyon raporu toplantısı oldukça önemli olacak. Toplantıda TCMB’nin yılsonu enflasyon tahmini piyasanın odağında bulunacaktır. Başkan Naci Ağbal’ın yapacağı açıklamalar ile yılın genelinde izlenecek politikalara ilişkin daha net sinyaller aranacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.