TCMB’de Karar Günü

Günün ekonomik takvimindeki en önemli gelişme saat 14.00’de gelecek olan TCMB para politikası kararları olacak diyebiliriz.

Günün ekonomik takvimindeki en önemli gelişme saat 14.00’de gelecek olan TCMB para politikası kararları olacak diyebiliriz. Geçtiğimiz hafta faiz koridorunda genişletme (borç verme faizinde artış) sinyali verdikten sonra bugünkü toplantıda 100 ile 50 baz puanlık artırım beklentileri var piyasada. TCMB’nin daha fazla artırıma gitmesi (150 baz puan veya politika faizinde artış) USDTRY’nin daha da aşağıları zorlamasına neden olabilir. 

TCMB kararları dışında göze çarpan önemli veriler baktığımızda Kanada’dan gelecek olan perakende satışlar ve ABD’den gelecek olan Richmond imalat endeksi verileri dikkat çekiyor. Kanada perakende satışlarda %0.4 artış beklenirken, çekirdek perakende satışlarda %0.1 artış beklentisi var. Beklenti dışı veriler CAD paritelerine hareket getirebilir. ABD Richmond imalat endeksinin ise önceki aya göre hafif düşerek 7 olması bekleniyor.

Bugün tüm dikkatimiz TCMB’den gelecek olan kararlarda olacak. Yurt dışında ise dün gibi bugün de ekonomik takvimde çok önemli veriler olmaması nedeniyle dikkatler daha çok yetkililerden gelecek olan açıklamalarda olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.