Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 06.03.2016

Hafta Sonu Neler Yaşandı?

Mart ayına piyasalar oldukça hızlı bir giriş yaptı. Emtia fiyatlarındaki toparlanma ve borsalardaki yükselişler, Türk Lirasının değer kazanması, AUDUSD’de de yaşanan yükselişler derken haftanın son işlem günü tarım dışı istihdam ile adeta hareketlilik cuma gününün son dakikalarına kadar devam etti.
Bu hafta ise bütün dikkatlerin perşembe günü düzenlenecek olan Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısında olacağının altını çizelim. Draghi bu sefer piyasaların beklentisine paralel olarak gerekli ek parasal genişleme önlemlerini alacak mı yoksa yeniden Aralık ayında olduğu gibi piyasaları hayal kırıklığına mı uğratacak hep beraber şahit olacağız.
Piyasaların genel beklentisi ise mevduat faizlerinde en az 10 baz puan olmak üzere 20 veya 30 baz puanlık bir indirim ve varlık alım programının miktarında 10 ya da 20 milyar euroluk bir artış. ECB’nin enflasyonda istenilen iyileşmeyi ve ekonomide canlılığı sağlamak için zaten artık başka da bir seçenek yok gibi gözüküyor. Alınan kararlar kadar ardından basın toplantısında mikrofon başına geçecek olan Mario Draghi’nin de açıklamaları da oldukça kritik önem taşıyacak ve biz de yakından takipte olacağız.
Hafta sonu ekonomik takvimde herhangi bir verinin açıklanmadığını görüyoruz. Ancak petrol ve emtia fiyatlarındaki yükselişlerden dolayı haftanın ilk günü  Avustralya borsalarının 40 puan artıda açılış yapması bekleniyor.
Almanya maliye bakanı Schaeuble yaptığı açıklamalarda Brexit’in kelimenin tam anlamıyla bir “felaket” olacağını söyledi. Brexitin ekonomide adeta bir zehir olabileceğinin altını çizen Schaeuble, bir İngiliz vatandaşının Avrupa Birliği’nden çıkılması için oy vermesi durumunda bu oyun hem İngiltere, hem Avrupa hem de küresel ekonomiye bir hasar vermiş olacağını söyledi. Biz de GBPUSD paritesini yorumlarken Brexit ile ilgili bütün gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.
Çin Başbakanı Li ise 2016 yılı için büyüme hedeflerini %7’den %6.5 ila %7 arasında düşürdüklerini açıkladı. Bildiğimiz gibi Çin’deki soğuma devam ediyor ve geçtiğimiz hafta PBoC, munzam karşılıklarda 50 baz puanlık bir indirime gitmişti. Önümüzdeki dönem de bu soğuma devam ederse PBoC’den yeni hamleler sürpriz olmayacaktır.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.