Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 19.37

Paritelerde Son Durum

Hareketli bir günü daha geride bırakıyoruz. Yurt içinden üzücü bir gelişme yaşandı akşam saatlerinde. Ankara’da gerçekleşen çok şiddetli bir patlama gerçekleşti. Gelen haberin ardından USDTRY’de 2.95 üzerine bir yükseliş yaşandı. Petrol fiyatlarında ise toparlanma hakimdi bugün ve yeniden 30 doların üzerine bir yükseliş gerçekleşti. Artık bütün gözler 21.00’da FOMC tutanaklarına çevrilmiş durumda. Bugün gelen verilere de kısaca göz atalım.
İngiltere’den işsizlik değişimi -14.8 bin ile beklentiden iyi gelirken, ortalama saatlik kazançlar %1.9 ile beklentide geldi. Gelen verilerin ardından GBPUSD’de alıcılar devreye girdi.
ABD’den ÜFE %0.1 ile çekirdek ÜFE ise %0.4 ile beklentilerden iyi geldi. Gelen veriler USD için son derece pozitif oldu.
İsviçre’den ZEW ekonomik beklentileri -5.9 ile beklentileden kötü geldi. Gelen verini USDCHF’de etkisi sınırlı oldu.
Paritelerde son durum:
USDTRY bugün satıcılı devam etti ve diğer gelişmekte olan ülkelerin para birimleriyle parelel bir görüntü izledi diyebiliriz. 2.9440’lara kadar gerileyen paritede akşam saatlerinde Ankara’da yaşanan patlama sonrası 2.9570’lere kadar bir yükseliş gerçekleşti. Jeopolitik risklerin tırmanmasıyla 2.97 ve 2.98 bölgesi geçilirse yeniden 3.00’lara doğru yükselişler devam edebilir. Aşağıda geri çekilmelerde ise 2.94 ve 2.92 bölgeleri önemli destek durumunda.
EURUSD‘de dalgalı seyir sürüyor. Bugün henüz ayılar ve boğalar birbirlerine üstünlük sağlayamamış durumda. Paritede FOMC tutanaklarının açıklanmasıyla birlikte hareketliliklere hazır olacağız. Toparlanmalarda 1.1160 ve 1.1200 seviyeleri önemli destek konumunda. Satış baskısının artması halinde ise aşağıda ise 1.1050 ve 1.1000 seviyeleri destek olarak çalışabilir.
ALTINda da sakin bir seyir hakimdi açıkçası. Sarı metal de son dönemde güvenli liman alımlarının gelmesiyle toparlanma içerisindeydi. Yukarıda 1220 ve 1240 bölgelerinin geçilmesiyle boğaların hakimiyeti bir miktar daha devam edebilir. Ayıların sazı eline almasıyla ise aşağıda 1190 ve 1185 bölgeleri önemli destek konumunda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.