USDCAD Paritesinde İkili Tepe Formasyon Görünümü Oluşacak mı?

Paritenin 1.2880 direncine yaklaştığını takip etmekteyiz. Özelikle son dönemde küresel ölçekte risk alma iştahında azalış yaşanması sonucu ABD dolarına bir miktar talebin oluşması paritede yükseliş hareketinin nedenlerinden birisi olarak söyleyebilir. Bu duruma bir de Kanada’da artan korona virüs vakaları ve ek kısıtlama önlemlerini de eklemek gerekiyor. Dolayısıyla paritede son dönemde yukarı yönde fiyatlamaların hakim olduğunu takip etmekteyiz. Yalnız teknik olarak 1.2880 direncine yaklaşılmasının ardından ikili tepe formasyonu oluşumu söz konusu olabilir. Geri çekilme hareketini destekleyebilecek en önemli gelişme ise Kanada Merkez Bankası (BoC) Başkanı Tiff Macklem’in sıkılaştırıcı politika yanlısı söylemleri oldu. Yapılan açıklamada ekonomi ve enflasyonun tahmin edilenden daha güçlü olduğu ve bu güçlü seyrin devam etmesi durumunda varlık alımlarının kademeli olarak azaltılabileceği söylemi önemliydi. Bu durum Kanada dolarında değerlenme hareketinin oluşması sağlayabilir.

Şimdilik teknik olarak yukarı yönde fiyatlamaların hakim olduğunu izlesek de bu yükselişin devamı adına 1.2880 direncinin üzerinde kalıcılığın sağlanması gerektiğini söyleyebiliriz. Şimdilik bu yönde bir fiyatlama yok. Dolayısıyla ikili tepe formasyonu oluşumunu göz ardı etmiyoruz. Bu formasyonun oluşması adına geri çekilmenin yaşanması gerekiyor. Böyle bir durumda 1.2810 ve 1.2770 desteklerini kısa vadede izliyor olacağız.

Yukarı yönde fiyatlamaların devamı adına 1.2880 direncinin aşılması gerektiğini belirtmiştik. Bu durumda formasyon oluşumunun bozuşacağını ve bu durumda fiyatların 1.2930 ile 1.2980 seviyelerini hedefleyebileceğini düşünüyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.