ABD İstihdam Raporu Doları Nasıl Etkiler? – 02 Haziran 2017

Ortalama Saatlik Kazançlar Göstergesi Belirleyici Olacak

Piyasalar ABD’den istihdam verilerine odaklanmış durumda. Saat 15.30’da Mayıs ayı istihdam verileri yayınlanıyor ve piyasalar tarım dışı istihdamda 180 bin artış bekliyor. İşsizlik oranının %4.4 seviyesinde sabit kalması beklenirken ortalama saatlik kazançlarda aylık bazda %0.2 artış öngörüyor piyasa.

Son zamanlarda hep dikkat çekildiği gibi ortalama saatlik kazançlar verisi diğer iki göstergeden çok daha önem taşıyor gerek Fed açısından gerekse de ekonomik görünüm açısından.

Fed’in istihdam, fiyat istikrarı ve finansal istikrar görevlerinden istihdam tarafında şu anda işler az çok yolunda gidiyor fakat enflasyon tarafında hedefe hala ulaşılmış değil. Salı günü açıklanan çekirdek PCE fiyat enflasyonu %1.6’den %1.5’e gerilemeye işaret ediyordu.

Maaşlarda artış hızının artması ileride tüketici harcamalarını artırarak enflasyonist baskı yaratacağı öngörülüyor ve bu nedenle de Yellen ve arkadaşları daha çok ortalama saatlik kazançlar verisine odaklanmış durumda.

Tarım dışı istihdam değişimi beklentiden daha iyi fakat ortalama saatlik kazançların hayal kırıklığı yarattığı bir senaryoda ilk anlık tepki sonrası dolar üzerinde baskı oluşabilir. Aksi senaryoda ise dolar için pozitif bir hava ortaya çıkabilir.

USDTRY için 3.55 en yakın direnç seviyesi ve ortalama saatlik kazançlar verisinin beklentiden iyi geldiği güçlü bir istihdam raporuyla bu direnç test edilebilir. Bu direncin kırılması durumunda ise 3.56 ve 3.58 seviyelerine doğru yükseliş sürebilir. Diğer yandan zayıf bir istihdam raporu doların önce 3.5250 – 3.52 destek bölgesine bastırmasına sonra da 3.50 seviyelerine kadar düşmesine neden olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.