Avustralya’da Faiz Değişmedi – 4 Ekim 2016

Avustralya Merkez Bankası RBA Politika Faizini %1.50'de Sabit Tuttu

Avustralya Merkez Bankası RBA, Philip Lowe başkanlığındaki ilk para politikası toplantısında beklendiği gibi politika faizini %1.50 seviyesinde sabit bıraktı. Yeni başkan karar metnine yeni bir kaç paragraf eklemiş fakat hala ileriye dönük net bir yönlendirme yok.

Avustralya’da ekonomik büyümenin ılımlı bir oranda devam ettiğini söyleyen RBA madencilik sektörü yatırımlarındaki düşüşün inşaat, kamu talebi ve ihracat gibi diğer alanlar tarafından dengelendiği görüşünde. Hane halkı harcamalarının ise makul seviyelerde olmasına rağmen son zamanlarda yavaşladığı belirtiliyor.

RBA, istihdam ile ilgili göstergelerin karışık bir görünüme işaret ettiğini belirtiyor ve yarı zamanlı istihdamda büyüme yaşanmasına rağmen tam zamanlı istihdamın o kadar da parlak olmadığına dikkat çekiyor. Fakat ileriye dönük göstergelere göre istihdamdaki genişlemenin süreceği ifade ediliyor.

Enflasyonun ise düşük olduğu söyleniyor ve çalışan maliyetleri ile dünyanın diğer bölgelerindeki düşük fiyat baskısı nedeniyle bir süre daha düşük kalması bekleniyor.

Diğer yandan düşük faizlerin ve gerileyen kurların ekonomideki dengelenme sürecine yardımcı olduğunu, kurlardaki yükselişin ise bu süreci karmaşıklaştırabileceğini vurguluyor RBA. Daha önceki karar metninde de aynı ifade vardı.

İlk iki çeyrekte enflasyonun düşük seyretmesine cevap olarak Mayıs ve Ağustos ayındaki toplantılarda faiz indiren RBA artık beklemede. Fakat enflasyonun üçüncü çeyrekte de düşük devam etmesi durumunda önümüzdeki aylarda yeni faiz indirimleri gelebilir.

Dolar endeksinde yaşanan yukarı yönlü hareket AUDUSD’yi aşağı çekti. Bugün için 0.7625 ilk önemli destek, altında ise 0.76 destek olarak çalışabilir. Diğer yandan 0.7720 – 0.77 yukarıda kalın destek. Dolardaki yükseliş GBPUSD üzerindeki baskıyı da artırıyor. Avrupa seansı başlarken 1.2760 altına gerileyen GBPUSD son otuz yılın en düşük seviyelerinde şu anda. 1.25’e kadar önemli bir destek seviyesi görmüyoruz. 1.28 ve 1.2850 ise yukarıdaki ilk önemli direnç seviyeleri.

Çin piyasaları resmi tatil nedeniyle kapalı ve hafta boyunca da öyle olacak. Diğer Asya endekslerinde genel olarak alıcılı bir görünüm var. Japonya Nikkei endeksi %0.83, Avustralya ASX %0.10, Güney Kore KOSPI %0.55, Hong Kong HSI endeksi ise %0.30 üzerinde artıda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.