Brexit Sonrası Kritik PMI Verileri ! – 22.07.2016

Bugün hem Euro Bölgesi hem de İngiltere’den son derece önemli imalat ve hizmetler PMI verilerini takip ettik. Önemli dedik çünkü Brexit sonrası sektörlerin ne derece etkilendiğini görebilmemiz için kritik verilerdi. Gelen verilere göz atacak olursak :

– Fransa’dan imalat PMI 48.6 ile beklentiden iyi, hizmetler PMI 50.3 ile beklentiden iyi geldi.
– Almanya’dan imalat PMI 53.7 ile beklentiden hafif iyi, hizmetler PMI 54.6 ile beklentiden iyi geldi.
– Euro Bölgesi’nden imalat PMI 51.9 ile beklentiden hafif kötü, hizmetler PMI 52.7 ile beklentiden iyi geldi.
– İngiltere’den imalat PMI 49.1 ile beklentiden iyi, hizmetler PMI ise 47.4 ile beklentilerden çok kötü geldi.

Öncelikle Euro Bölgesi’nden gelen rakamlara baktığımızda şimdilik korkulanın olmadığını söyleyebiliriz. Özellikle Fransa’da hizmetler PMI’ın 50.0 üzerine yükselerek sektörde daralmadan yeniden büyümeye işaret etmesi ekonomi için son derece olumlu bir gelişme. Gelen veriler Euro için pozitif ancak EURUSD’de önemli bir etkisi olmadı. Yukarıda 1.1070 ve 1.11 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise 1.1000 ve 1.0970 önemli destek.

İngiltere için ise ayrı bir parantez açalım. İmalat PMI’da iyileşme yaşansa da hizmetler sektörü İngiltere ekonomisinin çok büyük bir kısmını oluşturduğu için yaşanan gerilemenin etkisi GBP için son derece negatif oldu ve GBPUSD’de yaklaşık 180 pipslik bir düşüşe sebebiyet verdi. Yani Brexit Euro Bölgesi için şimdilik bir acil durum etkisi yaratmasa da İngiltere için bu kadar rahat konuşamıyoruz maalesef. Aşağı yönlü baskının sürmesi halinde aşağıda 1.3060’lar en yakın direnç bölgesi. Bu bölgenin geçilmesiyle 1.29’lara doğru bir düşüşün önü açılabilir. Toparlanmalarda ise 1.32 ve 1.3270 bölgeleri direnç olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.