Carney Sterlin’i Nasıl Etkiler? – 25 Ekim 2016

Carney ve Sterlin

Günün en önemli verileri ABD’den açıklandı. CB tüketici güven endeksi 98.6 ile beklenti altı kalırken Richmond imalat endeksi -4 ile beklentilerden hafif iyi geldi. Ancak gelen verilere rağmen piyasaların Dolar tarafında kalmaya devam ettiğini gördük ve Dolar endeksi 99.00 bölgesi üzerine kadar bir yükseliş gerçekleştirmeyi başardı.

Dolar tarafında yaşanan yükselişin yanında Brexit risklerinin piyasalarda yeniden gün yüzüne çıkması ile Pound’da yaşanan değer kaybı ile GBPUSD’de sert bir düşüş yaşandı. Geri çekilmenin sürmesi halinde ilk önemli destek 1.2080 ve buranın da altında 1.20 bölgesinin psikolojik destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Toparlanmalarda ise 1.22 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney ise yaptığı açıklamalarda para politikası üzerinde bir çok yoldan olması gerekenden fazla yük olduğunu söyledi. Hükümetin ise para politikası ve maliye politikası arasındaki dengeyi kuracak olmasından son derece memnun olacağını belirten Carney’in açıklamaları şimdilik paritede önemli bir etkiye sebebiyet vermedi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.