Carney’den Faiz Sorusuna Kritik Cevap – 02 Şubat 2017

İngiltere Merkez Bankası BoE Faiz Artıracak mı?

Bugün beklendiği gibi politika faizini %0.50, varlık alım programının 435 milyar pound seviyesinde sabit tutan İngiltere Merkez Bankası BoE Başkanı Mark Carney, enflasyon raporu sunumu için basının karşısına geçti.

BoE enflasyon raporu çerçevesinde büyüme tahminlerini yukarı, enflasyon tahminlerini ise aşağı revize etmişti. Carney ‘büyüme tahminlerinde yukarı revize Birleşik Krallık’ın AB’den çıkma kararının ekonomi açısından sonuçları olmayacak anlamına gelmiyor’ dedi ve özellikle özel sektör güven algısı üzerindeki belirsizliğe dikkat çekti.

Enflasyondaki yükselişi tamamen sterlindeki değer kaybına bağlayan Carney uzun vadeli enflasyon beklentilerinin ise sabit kaldığını ve BoE’nin hedef (%2.0) üzerinde enflasyona sınırlı toleransı olduğunu ekledi. Piyasaların da asıl merak ettiği bu toleransın sayısal ve zaman olarak ne kadar olduğu. Yani BoE hangi seviyelerde enflasyona, ne kadar süre tahammül edecek.

Konuşmasını BoE’nin attığı ekonomiyi destekleyici adımların meyvesini verdiğini söyleyerek bitiren Carney, henüz Brexit macerasında yolun başında olduklarını ifade etti ve ‘geçilmesi gereken bir çok dönemeç’ var ifadesini kullandı.

Basın mensuplarından gelen politika faizi bundan sonra düşecek mi yoksa yükselecek mi şeklindeki soruya ise maaşlardaki artış hızına dikkat çekti ve maaş artışının güçlenmesi durumunda faizlerin artırılabileceğini belirtti. Son açıklanan verilere göre maaşlarda artış %2.7 seviyesindeydi.

Enflasyon beklentilerine gelen aşağı revizeler BoE’nin faiz artışı için daha fazla bekleyebileceği algısı yarattı ve pound paritelerinde son saatlerde görünen keskin düşüşün nedeni bu.

GBPUSD şu an dipten toparlanma çabasında ve 1.2570 bölgesinde işlem görüyor. 1.26 kritik direnç. Dolar endeksi üzerindeki baskı devam eder ve 1.26 direnci aşılırsa alıcılar tekrar moral bulabilir. Öte yandan bugünün dibi de olan 1.2540 bölgesi destek ve kırılmasıyla birlikte önce 1.25 sonra da 1.2420 seviyeleri güneye yolculukta bir sonraki durak olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.