Dolarda Yön Neresi? – 19 Nisan 2017

Dolar/TL'de Yükseliş Sürer mi?

Dolar/TL dün sabah saatlerinde 3.71 üzerini test etmesinin ardından dolar endeksinde düşüşlerin hız kazanmasıyla 3.68 desteğini kırarak sert düşmüştü. Dolar endeksinin güçlenen sterlin öncülüğünde 28 Mart’tan bu yana en düşük seviyeleri olan 100.00 altına gerilemesi kura şimdilik bir miktar rahatlama getirmiş durumda.

Ancak kurda bu tarz düşüşlerin kalıcı olabilmesi için yalnızca dolardaki değer kayıpları değil Türk lirası tarafında da değer kazanımları görmemiz gerekli. Aksi takdirde 3.65-3.62 aralığından yeniden alımlar kuvvetlenebilir ve yükselişlere şahit olabiliriz.

Bunun için de TL için ilk önemli sınav önümüzdeki hafta 26 Nisan’daki TCMB kararları. Yükselen enflasyona karşı Merkez’den gelecek olan ve piyasaları tatmin edecek faiz artırımları liradaki kan kayıplarını kısa vadede sınırlayabilir.

Geri çekilmenin sürmesi halinde aşağıda 3.65 ve 3.62 bölgelerinin destek çalışmasını bekliyoruz. Yükselişlerin devamı halinde ise 3.68 ve 3.70 dirençleri takip edilebilir. Paritede oluşan üçgen formasyonun direnç hattı olan 3.7150’ler geçilirse yukarı yönlü hareketliliğin sürmesi kuvvetli ihtimal.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.