Dolar/TL’de Yükselişlere Devam mı? – 20 Ocak 2017

TCMB Hamleleri İşe Yarar mı?

Geçtiğimiz haftaki 3.94’lük tarihi zirveden sonra ipleri eline alan TCMB attığı üst üste attığı sıkılaştırma adımlarına yenisini ekliyor.

Bu anlamda en son açıklaması yapılan TL depo karşılığı döviz depo piyasasının kurulması ile bu piyasanın ilk ihalesi de bugün gerçekleşti. Buna göre 300 milyon dolar tutarında 1 hafta vadeli TL depo karşılığı döviz depo ihalesi açtığını duyurdu. İhalede TCMB 375 milyon dolarlık teklif alırken faiz döviz için %0.75 iken TL için %9 oldu. Ayrıca TCMB bugün de haftalık repo ihalesi açmayarak bu tutumunu bir haftadır değiştirmedi.

TCMB, bu adımlarla politika faizinde değişikliğe gitmeden kurdaki yükselişi frenlemeye çalışıyor. Önümüzdeki salı yapılacak TCMB para politikası toplantısında alınacak faiz kararı Dolar/TL için hayati önem taşıyor.

Öncesinde ise bugün Trump’ın göreve başlama töreninde yapacağı açıklamalar da piyasaların radarında olacak. Her söylediği olay olan yeni Başkanın konuşmaları Dolar/TL için oldukça önemli. Her ne kadar bir basın toplantısı değil bir göreve başlangıç konuşması olacak olsa da ekonomik konulara değinmesi ihtimal dahilinde. Özellikle daha önce sözünü ettiği ve seçimi kazanmasında da etkili olan vaatlerine değinmesi durumunda piyasalarda hareketlilik yaratabilir.

Bir süredir dile getirdiğimiz 3.75 aşağıda hala güçlü bir destek olarak duruyor. Geçilmesi durumunda 3.72 ve 3.70 takip edilecek diğer destek seviyeleri. Alıcıların kuvvetlenmesi için ise 3.85’in yukarı doğru geçilmesi daha sağlıklı olur. Bu seviyeni üzerinde 3.87 ve 3.90 seviyeleri yükselişlerin devamını teyit edebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.