Euroya Enflasyon Verileri de Destek Olmadı – 02 Mart 2017

EURUSD'de Son Durum

Euro Bölgesi’nden öncü enflasyon verileri açıklandı. Eurostat‘ın yayınladığı verilere göre TÜFE Şubat ayında yıllık bazda %2 artarken gıda ve enerji fiyatlarının dahil edilmediği çekirdek TÜFE de beklentilere paralel olarak %0.9 yükseldi.

Manşet enflasyonda yaşanan yükselişe en büyük katkıyı yükselen petrol fiyatlarının etkisiyle başta enerji olmak üzere, gıda, alkol ve tütün ürünlerinin verdiğini görüyoruz. Gelen veriler Euro için pozitif olsa da hatırlayacağımız üzere yılın ilk ECB toplantısında Draghi enflasyonda yaşanan yükselişten tatmin olmadığını ima etmiş ve önümüzdeki 1-2 çeyrekte enflasyon yüksek kalsa da bu artışın kalıcı olmayabileceği ile ilgili güvensizliğini dile getirmişti.

Ayrıca Euro Bölgesi işsizlik oranı Ocak ayında %9.6 ile beklentilere paralel gelerek 2009 Mayıs yılından beri en düşük seviyelerinde kalmaya devam etti. Almanya %3.8 ile en düşük işsizlik oranına sahip olan ülke olurken Yunanistan %23 ile en yüksek işsizlik oranına sahip ülke oldu.

Gelen verilerin EURUSD üzerindeki etkisi sınırlı oldu. Dolar endeksindeki yükselişin etkisiyle parite üzerindeki satış baskısı sürüyor ve 1.0520 desteğinin kırılmasıyla aşağı yönlü hareketin hız kazandığını görebiliriz. Buranın altında 1.0500 ve 1.0450’lerden düşüşlere tepki gelebilir. Toparlanmalarda ise 1.0580 ve 1.0650’lerin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.