FOMC’nin Ardından EURUSD’de Görünüm

Dünkü FOMC kararları sonrası Fed’in hem Haziran ayındaki toplantıya yönelik sinyaller vermemesi hem de karar metninde çok da önemli değişikler yapmaması açıkçası dolar boğalarını yine hayal kırıklığına uğrattı. Haftaya alıcılı bir başlangıç yapan EURUSD 1.1270 bölgesine kadar geriledikten sonra verdiklerinden fazlasını geri alarak bugün yeniden 1.1330 bölgesi üzerine yükselmeyi başardı.

Bugün Euro Bölgesi’nden gelen verilere baktığımızda İspanya’dan flaş TÜFE -%1.1 ile beklentilerden daha kötü gelirken, işsizlik oranı da %21.0 ile beklentide geldi. Euro Bölgesi’nin kalesi Almanya’dan ise işsizlik değişimi -16 bin ile beklentiden iyi geldi. Gelen verilerin euro üzerindeki etkisi son derece sınırlı oldu diyebiliriz.

Avrupa Merkez Bankası ( ECB ) üyelerinden gelen açıklamaları da takip ettik aynı zamanda. İspanya Merkez Bankası Başkanı Linde, göstergelerin düşük enflasyonun uzun bir süre daha devam edeceğine işaret ettiğini söyledi. İspanya ekonomisinin en büyük probleminin ise işsizlik olduğunun altını çizdi.

Nowotny ise ECB’nin uyguladığı politikanın en büyük etkisinin deflasyonu engellemek olduğunu söyledi. Ancak bu süreçte para politikasının da limitleri olduğunu ve düşük faiz oranlarının da etkisini görmek için şimdilik erken olduğunu sözlerine ekledi. Faizlerde bir artışa gidilmesinin ise ancak enflasyon istenilen seviyelere geldikten sonra alınacak bir karar olduğunu belirtti.

BoJ kararları sonrası dolar endeksindeki düşüş ile birlikte bugün yönünü yeniden yukarı çeviren EURUSD’de bir miktar geri çekilme yaşanıyor ancak aşağıda 1.1300 ve 1.1260 bölgeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Ardından 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.12 bölgesinde alıcılar düşüşlere dur diyebilirler. Yükselişlerde ise 1.1380 ve 1.1410 seviyeleri hedeflenebilir. Bu bölgelerin de kırılmasıyla gözlerimiz 1.1450 bölgesine olacak. 1.12 bölgesi üzerinde kalındığı sürece toparlanma devam edebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.