GBPUSD’de Toparlanmaya İnşaat PMI’dan Destek

Dün İngiltere’de beklentilerin altında gelen imalat PMI verisi sonrası GBPUSD üzerinde baskı oluştuğuna şahit olmuştuk ancak bugün açıklanan inşaat PMI 45.9 ile beklentilerden iyi geldi. Veri GBP için pozitif olsa da gelen rakam son 7 yılın en düşük seviyesine işaret ediyor ve 50.0 altında kalınması da sektörde daralma anlamına geliyor. Yarın ise İngiltere ekonomisinin en önemli sektörü olan hizmetler PMI açıklanacak ve yine GBPUSD’ye hareket getirebilecek önemli bir veri bizleri bekliyor olacak.

Geçen haftaki FOMC kararları ve ABD’den beklenti altı kalan büyüme verisi sonrası dolar endeksinin yeniden baskı altına girmesinin üzerine beklentilerin üzerinde gelen veri GBPUSD’deki toparlanmaya hız kazandırmış durumda. 1.3150 üzerinde kalındığı sürece toparlanma devam edebilir ancak perşembe günü BoE’den 25 baz puanlık faiz indirimi beklendiğini de unutmamak gerek. BoE faizleri aşağı çeker ve ileriye yönelik güvercin bir tutum sergilerse GBPUSD üzerindeki baskının yeniden arttığına şahit olabiliriz.

Bugün Beijing’de mikrofon başına geçen Dallas Fed Başkanı Kaplan ise yapığı açıklamalarda FOMC’nin faiz artışlarında sabırlı ve kademeli bir yol izlemesi gerektiği söylemini tekrarladı. Brexit’in ekonomiye olan etkilerini ve Çin’deki yavaşlamayı takip edeceğiz diyen Kaplan birinci ve ikinci çeyrek büyümesinin hayal kırıklığı yarattığını ancak bu yıl hala %2’ye yakın bir büyüme beklediğini söyledi. Orta vadede ise %2 olan enflasyon hedefine ulaşılabileceğini sözlerine ekledi.

Bugün 15.30’da ABD’den çekirdek PCE fiyat endeksi, kişisel gelirler ve harcamalar açıklanıyor. Fed’in çok yakından takip ettiği ve faiz artışlarına devam edebilmek için iyileşme görmek isteyeceği veriler. Bu verilerin de hayal kırıklığı yaratması ile dolar endeksi üzerindeki baskı artabilir ve 95.00’lara doğru geri çekilme devam edebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.