İngiltere Seçimleri ve Pound İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

İngiltere Seçimleri ve GBPUSD Görümü

İngiltere’de seçmenler oy vermek için sandık başına gidiyorlar ve TSİ gece yarısına kadar oy verme işlemi devam edecek. Dolayısıyla sonuçlar bizim saatimize göre gece geç saatlerde belli olmaya başlayacak ve sabah saatlerine kadar oylar sayılmaya devam edilecek. Sabah saatlerinde sandalyelerin en az yarısının belli olmuş olması bekleniyor.

İngiltere meclisinde 650 sandalye var ve hükümet kurabilmek için bir parti veya koalisyonun en az 326 sandalyeye sahip olması gerekiyor. Şu an hükümette olan Muhafazakarlar’ın 330 sandalyesi, muhalefet İşçi Partisi’nin 256, İskoçya Ulusal Partisi’nin (SNP) 56, Liberal Demokratlar’ın ise 8 sandalyesi var.

Son zamanlarda yayınlanan anket sonuçları aradaki farklarda tutarsızlık olsa da hep Muhafazakarlar’ın önde olduğunu gösteriyor. En son bugün açıklanan IPSOS Mori anketine göre Muhafazakarlar %44, İşçi Partisi %36, Liberal Demokratlar %7, UKIP %4, Yeşiller ise %2 oranında oy alacak. Diğer yandan son YouGov anketi de Muhafazakarlar’a %42, İşçi Partisi’ne ise %35 oranında oy veriyor.

Tabi Muhafazakarlar’ın sadece oy oranı olarak önde olması yetmiyor hükümet kurabilmek için mecliste en az 326 sandalyeyi de kazanmak zorunda. Pound açısından Muhafazakarlar ne kadar fazla çoğunluk elde ederse o kadar pozitif.

Muhafazakarlar’ın şu ankinden daha az hatta 10 – 20 sandalye farkla çoğunluğu elde etmeleri pound için negatif algılanabilir. Çoğunluğu elde edememesi ise en negatif senaryo olarak görülüyor piyasalar tarafından ve çok ciddi bir çöküşe neden olabilir.

GBPUSD için 1.3050 yukarıda 1.2850 ve 1.2770 bölgeleri ise aşağıda takip edilmesi gereken seviyeler. Eğer Muhafazakarlar çoğunluğu elde edemezse 1.25 seviyelerine doğru bir düşüş başlayabilir. Muhafazakarlar’ın ciddi bir farkla (en az 325 + 50 sandalye gibi) çoğunluğu elde etmeleri ise kademeli olarak 1.33 ve 1.35 seviyelerine doğru bir yükselişi tetikleyebilir.

Ayrıca önemli bir dip not; kimi uzmanlar Muhafazakarlar’ın çoğunluğu kaybetmesi durumunda olası bir İşçi Partisi + SNP koalisyonunun AB’den daha yumuşak şartlarda bir çıkış anlaşması çıkarabileceğini savunuyor. Dolayısıyla Muhafazakarlar’ın çoğunluğu elde edememesi sonrası yaşanabilecek çöküş sınırlı kalabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.