İngiltere’de Şok Seçim Tahmini – 31 Mayıs 2017

Muhafazakarlar Meclisteki Çoğunluğunu mu Kaybediyor?

Çin’den açıklanan resmi verilere göre Mayıs ayında imalat PMI 51.2 ile önceki ay ile aynı fakat beklentinin bir tık üzerinde geldi. Hizmetler PMI ise 54.0 seviyesinden 54.5 seviyesine tırmandı.

İmalat PMI verisi daha önemli çünkü şu an itibariyle Çin ekonomisi imalat ve ihracata dayalı bir ekonomi. Son yıllarda hükümetin bu yapıyı hizmetler ve iç tüketim bazlı bir yapıya dönüştürme çabaları var ve hizmetler PMI verisi de bu açıdan önem taşıyor.

Ayrıca Japonya’dan Nisan ayı öncü sanayi üretimi rakamları yayınlandı. Aylık bazda sanayi üretimi Nisan ayında %4.0 artarken yıllık bazda da %5.7 artmış. Her iki rakam da beklentinin bir miktar altında fakat önceki ay yaşanan düşüş tamamen telafi edilerek finansal kriz sonrası yeni bir zirveye yükselmiş durumda.

Bu verilerin yanında gecenin en öne çıkan gelişmesi aslında YouGov tarafından yayınlanan İngiltere erken seçimleri ile ilgili tahmindi. YouGov’un yaptığı tahmine göre erken seçim sonrası mecliste sandalye dağılımı şu şekilde olacak; Muhafazakarlar 310, İşçi Partisi 257, İskoçya Ulusal Partisi 50, Kuzey İrlanda 18, Liberal Demokratlar 10.

Bu tahmine göre 20 sandalye kaybedecek olan Muhafazakarlar hükümet kurmak için gerekli 326 çoğunluğuna ulaşamıyor. İş Partisi ise sandalye sayısını yaklaşık 30 sandalye artırıyor.

Piyasalar şimdilik Muhafazakarlar’ın çoğunluğu kaybetmesini politik bir risk olarak algıladığı için Muhafazakarlar’ın kan kaybettiğini gösteren her anket veya tahmine negatif tepki veriyor. Yine öyle oldu ve GBPUSD kısa zamanda 70 pipslik bir çöküş ile 1.28 altına kadar geriledi.

Avrupa seansı başlarken yaralarını sarma mücadelesi görüyoruz ve an itibariyle 1.2820 bölgesinde. 1.28 – 1.2770 bölgesi son günlerde güçlü bir destek olarak oluşmuş durumda ve bu bölgenin kırılması GBPUSD’de kademeli olarak çözülmenin devam etmesine neden olabilir.

Bu arada Muhafazakarlar’ın güç kaybetmesi çoğu uzman tarafından İngiltere’nin AB ile çıkış müzakerelerinde elini zayıflatacağı şeklinde yorumlansa da diğer bazı uzmanlara göre İş Partisi’nin liderlik ettiği merkez sol bir koalisyon hard-Brexit ihtimalini düşürebilir ve AB ile daha pozitif şartlarla bir ayrılık anlaşması çıkarabilir.

Asya borsalarında günün rengi genel olarak yeşil. Dört günlük tatilden dönen Çin endekslerinde ortalama %0.30 prim varken, Avustralya ASX %0.12, Güney Kore KOSPI %0.16, Hindistan SENSEX %0.07 artıda. Yani Çin dışındaki endekslerde aslında yukarı yönlü hareket çok sınırlı. Diğer yandan Japonya Nikkei %0.18 kayıp yaşarken, Hong Kong HSI yatay.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.