İngiltere’den de Kötü Haber

ONS‘nin yayınladığı rapora göre İngiltere’de imalat üretimi yıllık bazda -%1.9 ile son 3 yılın en düşük seviyelerine gerileyerek, aylık bazda da %0.1 ile beklentilerden kötü geldi. Sanayi üretimi ise yıllık bazda -%0.2 ile beklentilerden iyi gelse de aylık bazda %0.3 ile beklentilerin altında kaldı. Bildiğimiz gibi sanayi üretimi büyümenin öncü göstergesi ve dün de Almanya, Fransa ve İtalya’dan da gelen verilerin beklenti altı kaldığını görmüştük.

Geçtiğimiz dönemde dolardaki değer kaybı ve Brexit anketlerinde AB’de kalalım diyenlerin oranının yükselmesi ile birlikte GBPUSD’de hızlı bir yükselişe şahit olmuştuk. 1.4760 bölgesine kadar yükselen paritede dolar endeksindeki toparlanma ve son yayınlanan Brexit anketlerinde AB’de kalalım – çıkalım oranları arasındaki farkın azalması ile parite yönünü aşağı çevirmişti. Ancak 1.4400 desteğini bir türlü tam olarak kırmayı başaramayan paritede bugün bu seviyelerden yeniden tepki alımları geldiğine şahit olduk.

Toparlanmanın devam etmesi halinde 1.4470 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgenin geçilmesiyle gözlerimiz 1.4550 seviyesinde olacak. Paritede satış baskısının artması halinde ise 1.4400 desteğinin kırılması ile birlikte 100 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.4360 bölgesi test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.