İngiltere’den Kritik Veriler – 15.06.2016

ONS’nin yayınladığı verilere göre İngiltere’de işsizlik başvurularından yararlanma değişimi -0.4 bin ile beklentilerden iyi gelirken İngiltere Merkez Bankası’nın asıl üzerinde durduğu veri olan ortalama kazançlar endeksi de %2.0 ile beklentilerin üzerinde geldi. İşsizlik oranı ise %5.0 ile son 10 yılın en düşük seviyelerine geriledi.

Gelen bütün verilerde iyileşme yaşanmasının açıkçası son dönemde Brexit riskleri ile deyim yerindeyse ağır dayak yiyen GBP için son derece pozitif olduğunu söyleyebiliriz. Ancak gelen verilerin ardından bir miktar yükseliş yaşansa da GBPUSD çifti üzerindeki baskıdan hala kurtulabilmiş değil. Yarın ise İngiltere Merkez Bankası toplanacak ve gelen veriler şüphesiz Carney ve ekibini mutlu etmiş olsa da faizlerde yine bir değişiklik yapılması beklenmiyor.

GBPUSD için de bu akşam ki FOMC kararları son derece kritik. Son dönemde parite iyice AB referandumuna ve gelen anketlere odaklanmış olsa da Fed’in şahin bir tutum sergilemesi ile düşüşlerin hız kazandığına şahit olabiliriz. Geri çekilmelerde 1.4100 ve 1.4050 seviyeleri en yakın desteklerimiz. Ancak Yellen’dan ileriye yönelik temkinli açıklamalar gelirse Pound biraz da olsa nefes alabilir. Toparlanmalarda 1.4250 ve 1.4350 seviyeleri önemli direnç olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.