Kanada Doları Wilkins’in Konuşması İle Coştu – 13 Haziran 2017

USDCAD BoC Üyesinin Konuşmasıyla Çöktü

Asya seansında Avustralya ve Japonya’dan gelen veriler dikkat çekti. Japonya’da birinci çeyrekte BSI imalat endeksinin 1.1’den 1.5’e yükselmesi beklenirken -2.9’a gerileme yaşanmış. Bu endeks için 0.0 üzeri bir rakam iyimserlik, altında bir rakam ise kötümserlik ima ediyor. Yani BSI endeksine göre birinci çeyrekte Japonya imalat sektöründe bir kötümserleşme söz konusu.

Avustralya’dan ise Mayıs ayı NAB özel sektör anketinin sonuçları yayınlandı. Ankete göre iş dünyası şartları endeksi Mayıs ayında 14’den 12’ye gerilerken iş dünyası güven endeksinde 13’den 7’ye daha hızlı bir geri çekilme görüyoruz.

Bu verilerin piyasa üzerindeki etkisi çok sınırlı kaldı fakat Kanada Merkez Bankası üyelerinden Wilkins’in bir üniversitede yaptığı konuşma Kanada Doları’nda sonra zamanların en büyük rallilerinden birine neden oldu.

Wilkins, şu an sağlanan parasal teşviklerin hala gerekli olup olmadığı konusunda bir değerlendirme yapacağım dedi. Bu düşük faizlerin artık gerekli olmayabileceği ve Kanada Merkez Bankası BoC’nin daha fazla gevşemeye pek sıcak bakmadığı anlamına geliyor.

Wilkins ayrıca düşük petrol fiyatlarının yarattığı olumsuz etkilerin büyük ölçüde geride kaldığını, atıl kapasite kapanmaya başlayınca BoC’nin gerekli adımları atacağını ve birinci çeyrek büyüme verilerinin oldukça etkileyici olduğunu belirtti. Bir birinden şahin tonda yorumlar.

Konuşmanın etkisiyle Kanada Doları, ABD Doları’na karşı %1.5’e yakın değer kazandı ve USDCAD üzerindeki baskı hala devam ediyor. Yarın Fed’den ‘güvercin’ faiz artışı gelirse daha da aşağılar mümkün. 1.3260 – 1.3250 bölgesi en yakın destek, 1.3350 – 1.3330 bölgesi ise en yakın direnç.

Asya borsalarında haftanın ikinci gününde genel olarak alıcılı bir seyir vardı. Çin Şangay endeksi %0.45, Avustralya ASX endeksi %1.67, Güney Kore KOSPI endeksi %0.71, Hindistan SENSEX endeksi %0.32 primli. Japonya Nikkei ise yatay.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.