TCMB Faiz Artırdı! – 26 Nisan 2017

TCMB Kararları Sonrası Dolar Ne Olur?

TCMB faiz koridorunun alt bandını %7.25, politika faizini %8 ve gecelik borç verme faizini %9.25 seviyelerinde sabit bırakırken geç likidite penceresi faiz oranını %11.75’ten %12.25’e yükseltti.

Beklentiler büyük oranda faizlerin sabit tutulacağı yönünde olduğu için gelen kararlar sonrası Dolar/TL 3.57 desteğini kırarken Euro/TL de 3.8820’leri test ediyor.

Karar metnine baktığımızda ilk paragrafta iç talepte kısmi bir iyileşme gözlendiğine vurgu yapılırken ikinci paragrafa “Yakın dönemde risk iştahında gözlenen artış maliyet kaynaklı baskıları bir miktar sınırlasa da enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışlarına dair risk oluşturmaktadır.” cümlesi eklenmiş. Yani TCMB artan risk iştahıyla ile kurlarda yaşanan gerilemeye rağmen enflasyonun yükselebileceği riskleri ile faizleri artırma yoluna gitmiş.

Üçüncü paragrafta ise “Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir.” cümlesi aynen duruyor. Bunların dışında zaten dikkat çeken farklı bir değişiklik yok. Kurlarda ve enflasyonda yükselişin yeniden hız kazanmasıyla önümüzdeki toplantılarda da TCMB’nin geç likidite penceresinde faiz artırımlarına devam edeceğini düşünüyoruz.

Dolar/TL için 3.57 altında kalıcılık sağlanmasıyla 3.55’ler gündeme gelebilir demiştik ancak bugün Trump’ın açıklayacağı vergi reformları planı da dolar için oldukça önemli. Piyasaları tatmin edecek açıklamalar dolarda yükselişleri beraberinde getirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.