Brexit Görüşmelerinden Olumsuz Haberler Geliyor. Sterlin Bekleme Modunda…

Yeni tür korona virüsün bulunması ile tüm gözler İngiltere’ye çevrildi. Fakat korona virüs endişelerinin gölgesinde kalamayacak kadar önemli bir konu var: Brexit… Geçiş sürecinin son tarihi olan 31 Aralık’a çok az bir süre kaldı ve anlaşmanın gerçekleştirilmesine ilişkin henüz somut bir adım atılabilmiş değil. Hatta son gelen açıklamalar anlaşmasız Brexit’i işaret eder nitelikte.  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Birliği’ne sunduğu son teklife İngiltere sularında yakalanan balıkların değerinde %30 kesinti yapmasını istedi. Fakat bu teklifin AB tarafından reddedildiği açıklandı. Brexit görüşmelerini kilitleyen en önemli konu balıkçılık… Bu konuyu kıta sahanlığı özelinde siyasi bir çekişme olarak da okumak gerekiyor. Balıkçılık haklarına ilişkin sorun çözülmeden görüşmelere yönelik anlaşmanın gerçekleştirileceği beklentileri yanlış olacaktır.

Mevcut gelişmelere şimdilik Sterlin tepki vermedi. Fakat son tarih yaklaştıkça görüşmelere ilişkin beklentilerin bozulması olumsuz fiyatlamaları beraberinde getirebilir. Paritede şimdilik 1.3400 üzerinde tutunma çabaları bulunuyor. Bu seviye üzerinde kalıcılık sağlanamaz ise geri çekilmenin hız kazandığını görebilir. Böyle bir durumda 1.3300 desteği ile birlikte 1.3250 ve kısa vadede yükseliş trendi desteği olan 1.3200 potaya girebilir.

1.3400 üzerinde kalıcılığın sağlanabilmesi ise 1.3500 ara direnci ile birlikte 1.3560 seviyesinin test edilmesini sağlayabilir. Yalnız 1.3560 direncinin aşılarak yeni zirve arayışları görebilmemiz için Brexit görüşmelerinde somut adımların görülmesini gerektiğini düşünüyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.