23.02.2021 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Yeni günde küresel piyasalar adına önemli gelişmeleri takip edeceğiz. Öncelikle Euro Bölgesi tarafında Ocak ayı TÜFE verilerini n açıklanacağını söyleyelim. Hatırlanacak olursa daha önceki veride manşet TÜFE verisi 0.9 olarak açıklanmış ve enflasyon altı ayın sonunda artı bölgeye yükselmişti. Çekirdek TÜFE verisi ise %1.4 gelerek beş yılın zirvesine ulaştı. Bugün açıklanacak verilerde beklenti, son gelen rakamlarda sapma olmayacağına şeklinde. Günün en önemli gelişmeleri ise ABD tarafında yaşanacak. Bu noktada Şubat ayı Conference Board (CM) tüketici güveni verisini takip edeceğiz. Beklenti bir önceki aya göre endeksin 89.3 seviyesinden 90.00 seviyesine yükseleceği yönünde. Günün kritik gelişmesi FED Başkanı Powell’ın merkez bankasının yarı yıllık para politikası raporunu ABD Kongresi’ne sunması olacak. İlk sunum Senato Bankacılık Komitesi’nde gerçekleştirilecek. Powell’ın sunumuna ilişkin yatırımcılar, enflasyon beklentilerini ve bu beklentilerin para politikasının seyrini hangi hızda etkileyeceğine yönelik sinyaller arayacak.

EURUSD

Son dönemde ABD dolarının küresel ölçekte değer kaybetmesine paralel olarak paritenin 1.2180 direncine yaklaştığını görmekteyiz. Gün içerisinde yukarı yönde fiyatlamaların devam etmesi adına bu seviyenin aşılması gerektiğini belirtelim. Böyle bir fiyatlamanın oluşması sonucunda ilk olarak 1.2220 ara direncini izleyecek olsak da 1.2260 seviyesini kısa vadede ana hedef olarak belirleyeceğiniz. Buna karşılık 1.2180 seviyesine ulaşılmasının ardından kar satışlarının görülme ihtimali dışlamıyoruz. Bu olasılığın gerçekleşmesi durumunda paritenin 1.2150 seviyesine kadar gevşeyebileceğini görebiliriz. Yalnız bu destek seviyesinin kırılması durumunda 1.2100 ve 1.2060 desteklerini takibe alacağımızı not edelim.

GBPUSD

Paritede yukarı yönde hareketlerin hız kazanması ile orta vadede izlediğimiz yükselen kanal formasyonunun üzerine yerleşme çabalarını takip etmekteyiz. Bu noktada 1.4060 desteğini gün boyunca takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalıcılığın sağlanması ile fiyatlamaların kanal formasyonu üzerinde hareketine devam edeceğini söyleyelim. Dolayısıyla 1.4060 üzerinde kalıcılık sağlanabildiği sürece ilk olarak 1.4110 direncini izleyeceğiniz. Şayet yukarı yönde fiyatlamalar hız kazanır ve bu direnç seviyesi de aşılabilirse 1.4170 ve 1.4200 seviyelerine odaklanacağınız. Bunun yanında 1.4060 desteği üzerinde kalıcılığın sağlanamaması durumunda 1.4000 ve ardından 1.3940 destekleri hedef konumuna yerleşecektir.

USDTRY

ABD tahvil getirilerinde oluşan yukarı yönlü fiyatlamaların gelişmekte olan ülke para birimlerine satış getirdiğini gördük. Bu sayede Dolar/TL paritesinin 7.0900 seviyesine yaklaşan yükseliş denemelerini takip ettik. Yalnız şimdilik bu seviyenin aşılamadığını takip etmekteyiz. Yukarı yönde hareketlerin devamı adına bu direnç seviyesinin aşılması gerektiğini düşünüyoruz. Böyle bir fiyatlamanın oluşması adına 7.1500 ara direnci ile 200 günlük üssel ortalamanın geçtiği 7.2850 seviyelerini takibe alacağız. Şimdilik alçalan trendin içerisinde fiyatlamaların oluşması henüz yükseliş ivmesinin oluşmadığını göstermekte. Dolayısıyla 7.0000 desteğini yakından izliyoruz. Şayet bu seviyenin aşağı yönde geçilmesi durumunda 6.9400 ara desteği ile 6.8700 seviyelerini izlemeye alacağız.

ALTIN

Ons altın fiyatlarında $1764 desteğinin aşağısını test etmesinin ardından yukarı yönde fiyatlamaların oluştuğunu ve bu sayede $1803 direncinin üzerinde fiyatlandığını görmekteyiz. Kısa vadede yukarı yönde hareketin devamı adına bu seviyesinin üzerinde kalıcılık arayacağız. Böyle bir durumda $1836 – $1845 bölgesini takip etmekteyiz. Yükselişin devamı adına $1845 direncinin kısa vadede majör seviye olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla bu direnç seviyesini aşılabilmesi durumunda alımların hız kazanma ihtimali kuvvetlenecektir. Böylelikle $1860 ve $1874 dirençlerini izlemeye alacağız. Bunun yanında $1803 desteğini geri çekilmelerde izlemeye alacağız. Şayet bu destek seviyesinin kırılması durumunda $1783 ve $1764 destekleri yeniden potaya girecektir.

PETROL

Petrol fiyatlarında pozitif görünüm devam ediyor. Geri çekilmelerin kısa süreli kaldığını ve bu düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirildiğini görüyoruz. Bu fiyatlamaların etkisi ile orta vadeli yükselen kanal formasyonu üst bandı olarak izlediğimiz $66.50 direncine ulaşıldığını söyleyelim. Dolayısıyla yukarı yönde hareketlerin devamı adına bu seviyenin aşılması gerektiğini belirtelim. Şayet böyle bir fiyatlamanın oluşması adına kısa vadede $67.20 ara direnci izleyecek olsak da $70.00 – $70.50 bölgesine doğru yükseliş hareketinin hız kazanma olasılığı güçlenecektir. Buna karşılık $66.50 direncine ulaşılması sonrası kar satışlarının görülme ihtimalinin bulunduğunu da belirtelim. Bu durumda özellikle $65.50 desteğini yakından izleyeceğiz. Şayet bu destek seviyesinin aşağı yönde geçilmesi durumunda $62.40 ve $60.00 desteklerini izlemeye başlayacağız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.