Sterlinde Hareketli Bir Hafta Bizi Bekliyor

Sterlin tarafında hareketli bir hafta bizi bekliyor. Bu gelişmeleri kısaca analiz etmek gerekirse;

  1. Öncelikle gün içerisinde BoE, bankalardan istediği negatif faiz politikası senaryosuna yönelik raporunu bugün yayınlayacak. Bilindiği BoE, AB ve Japonya’dan sonra negatif faiz politikasını uygulamaya alması muhtemel bir diğer merkez bankası olarak ön plana çıkıyor. Bu konuda henüz kesinleşmiş bir durum olmasa da bu olasılığın masada olduğu açıklamaları gelmekteydi. Borçlanma maliyetinin sıfırın altına inmesinin ekonomi ve finansal sisteme nasıl bir etkide bulunacağına yönelik analiz sonuçları politikanın uygulanma olasılığına ilişkin sinyal sunabilir.
  2. Hafta içerisinde BoE toplantısı bulunuyor. Yalnız piyasa katılımcıları %0.10 olan politika faizi ve 895 milyar sterlin varlık alım programında değişiklik beklemiyor. Negatif faiz politikasının benimseneceğine ilişkin net ifadelerin de gelmesi uzak ihtimal.

Tüm bu beklentiler dahilinde oynaklığın yükseldiği bir GBP/USD paritesi bekliyoruz. Şimdilik 1.3760 direncine ulaşılmasının ardından bu seviyenin aşılamadığını takip ediyoruz. Dolayısıyla kısa vadede kar satışlarının oluşma ihtimali canlılığını koruyor. Bu durumda 1.3680 desteğini yakından izliyor olacağız. Şayet kısa vadeli yükselen trend desteği konumunda bulunan bu seviyenin kırılması durumunda satış baskısı derinleşebilir ve 1.3600 ara desteği ile birlikte 1.3540 seviyesi hedef konumuna yerleşebilir.

Yukarı yönde fiyatlamalar noktasında 1.3760 direncini yakından izlemeyi sürdürüyoruz. Bu seviyenin üzerinde kalıcılığın sağlanması Sterlin lehine hareketleri kuvvetlendirebilir. Böyle bir durumda 1.3800 ve orta vadeli yükselen kanal formasyonu üst bandı 1.3900 direnci izlemeye alınabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.