06.12.2019 Günlük Bülten

NATO Zirvesi odaklı haber akışlarının piyasadaki hareketlilik için önemli olduğunu söyleyebiliriz. Zirvenin son gününde Trump’ın basın toplantısını iptal etmesi ve erken ayrılması dikkat çekici bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Gün içinde veri açısından kritik Tarım Dışı İstihdam datasını dikkatle takip edeceğiz. Günün ikinci yarısında volatilitenin yüksek olacağını söyleyebiliriz.

 

EURUSD

Ticaret anlaşmasındaki gelişmelerin parite tarafından hareketliliğe neden olduğunu söyleyebiliriz. ABD merkezli bir medya kuruluşunun ABD-Çin arasındaki görüşmelerin anlaşmaya çok yakın olduğuna dair haber akışları dikkat çekiciydi. TSİ 16:30’ta gelecek TDİ verisinin paritede fiyatlama açısından önemli olduğunu ifade edelim. Teknik olarak bakacak olursak, paritede alıcıların baskın olması durumunda 1.1122 ve 1.1138 direnç seviyelerine kadar yükselişler görebiliriz. Aşağı yönlü hareketlilikte 1.1093 ve 1.1070 destek seviyeleri takibimizde olacaktır.

GBPUSD

12 Aralık seçimlerinin Sterlin varlıkları üzerindeki pozitif etkisinin devam ettiğini söyleyebiliriz. Anketlere göre Muhafazakar Parti’nin İşçi Partisi karşısında oy oranını artırdığına yönelik gelen haber akışları anlaşmalı bir ayrılık umutlarını artırarak Sterlin varlıklarına değer katıyor. Teknik açıdan bakacak olursak, güçlü tutumunu sürdüren Sterlin varlıklarının bu tutumunu devam ettirmesi halinde 1.3170 ve 1.3200 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Olası düşüşlerde 1.3130 ve 1.3085 destek seviyelerine kadar düşüş görebiliriz.

USDTRY

NATO Zirvesi’nde Donald Trump’ın Türkiye açısında pozitif tutum sergilediğini söyleyebiliriz. Bu gelişmeye rağmen S-400 konusunda net bir karar verilmemesi dikkatlerden kaçmadı. Tl varlıkları açısından bunun yanı sıra jeopolitik risklerinde devam ettiğini söyleyebiliriz. Teknik açıdan bakacak olursak, yatay seyir izleyen parite için yukarı yönlü hareketlilikte 5.7900 ve 5.8250 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Tl varlıklarının değer kazanması durumunda 5.7000 ve 5.6500 destek seviyelerini izleyeceğiz.

ALTIN

ABD-Çin arasındaki görüşmelerden gelen açıklamaların emtia için önemli olduğunu söyleyelim. Çin Dışişleri Bakanlığı, 1.faz anlaşmasının yapılması için ABD’nin uygulayacağı tarifeleri kaldırması gerektiğine dair söylemlerine dikkat çekiciydi. Teknik olarak bakacak olursak, Ticaret anlaşmasından pozitif haber akışları gelmesi durumunda 1470 ve 1466 destek seviyelerini takip edeceğiz. Küresel risk algısının artması durumunda 1478 ve 1483 direnç seviyelerine kadar yükselişler görebiliriz.

BRENT PETROL

OPEC Zirvesi’nden gelen üretim kesintisinin daha fazla olabileceğine yönelik beklentiler ile emtiada yukarı yönlü hareketlilikler görmekteyiz. Teknik olarak bakacaksak olursak, emtiada pozitif havanın devam etmesi halinde 63.50 ve 63.75 direnç seviyelerini takip edeceğiz. 63.75 üzeri kapanışlarda yükselişlerin ivmeleneceğini düşünebiliriz. ABD-Çin arasındaki görüşmelerden gelecek haber akışlarının emtia için önemli olacağını düşünmekteyiz. Olası düşüşlerde 63.20 ve 62.90 destek seviyelerine kadar sarkmalar görebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.