09.12.2019 Günlük Bülten

Haftanın ilk işlem gününde veri açısından sakin bir işlem günü geçireceğiz. Geçtiğimiz Cuma günü ABD tarafından açıklanan Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik datalarının beklentilerinin üstünde gelmesi ile USD tarafında talebin arttığını görmekteyiz. Avrupa tarafına baktığımızda ise İngiltere’de yapılacak 12 Aralık seçimlerinin fiyatlamalara etkili olmaya devam ettiğini görmekteyiz. Hafta içinde ABD, Avrupa Merkez Bankası ve TCMB olmak üzere üç kritik faiz kararını takip edeceğiz.

EURUSD

Beklentilerin çok üstünde gelen Tarım Dışı İstihdam verisi ile sert satışların yaşandığını gördüğümüz parite için hafta içinde 11 ve 12 Aralık’ta kritik faiz toplantılarını takip edeceğiz. Olumlu gelen ABD datalarından sonra FED’in faiz indirimine gitmeyeceği konusunda algının oluştuğunu söyleyebiliriz. Teknik olarak bakacak olursak, paritedeki satışın devam etmesi halinde 1.1048 ve 1.1035 destek seviyelerini takip edeceğiz. Euro varlıklarına olan talebin artması durumunda 1.1070 ve 1.1085 direnç seviyelerine kadar yükselişler görebiliriz.

GBPUSD

12 Aralık seçimlerine dair anketlerde Muhafazakar Partisi’nin önde olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda Boris Johnson’ın seçim vaatlerinde olan Anlaşmalı Brexit ihtimalinin artması ile Sterlin varlıklarına ciddi bir talebin olduğunu söyleyebiliriz. Bu talebin devam etmesi halinde 1.3170 ve 1.3200 direnç seviyelerine kadar yükseliş görebiliriz. Olası düşüşlerde 1.3130 ve 1.3105 destek seviyelerini takip edeceğiz.

USDTRY

ABD tarafından gelen olumlu veri tablosu sonrasında parite tarafından yukarı yönlü hareketlilikler görmekteyiz. S-400 ve f-35 konularında gelebilecek yaptırım söylemlerini takip edeceğiz. 12 Aralıkta yapılacak Para Piyasası Kurulu toplantısını takip edeceğiz. Teknik olarak bakacak olursak, paritede yukarı yönlü hareketin devam etmesi 5.7900 ve 5.8250 direnç seviyelerine kadar yükselişler görebiliriz. Tl varlıklarına olan talebin artması durumunda 5.7300 ve 5.6900 destek seviyelerinin test edilmesini bekleyebiliriz. 5.7900 üzeri kapanışlarda yükselişin momentum kazanabileceğini düşünebiliriz.

ALTIN

Pozitif gelen ABD verileri sonrasında risk iştahının artması ile güvenli limanlardan çıkışlar gözlemledik. Ticaret Anlaşması’nın faz-1 kısmının bu yıl içerisinde tamamlanacağına dair haber akışları hala gündemimizi korumaktadır. Faz-1 kısmının tamamlanması durumunda emtiadaki satışların derinleşebileceğini söyleyebiliriz. Teknik olarak bakacak olursak, risk iştahının artması dolasıyla güvenli limanlardan çıkışlar olması halinde 1458.50 ve 1454 destek seviyelerine kadar düşüşler görebiliriz. Gün içi dinamikleri takip ettiğimizde emtiada yükselişler görmemiz halinde 1465 ve 1469 direnç seviyelerine kadar pozitif seyir izleyebiliriz.

BRENT PETROL

Gelen pozitif veri akışlarından sonra küresel büyümeye yönelik beklentilerin artması ile petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketlilikler izledik. Hafta içinde gelecek faiz kararları ile küresel büyüme konusunda olası endişeleri takip edeceğiz. Teknik olarak baktığımızda, yukarı yönlü hareketin devamı halinde 64.45 ve 64.85 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Küresel büyüme endişelerinin canlanması durumunda 63.95 ve 63.60 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.