11.12.2019 Günlük Bülten

Volatilitenin yüksek olacağı işlem gününde TSİ 22:00’de FED toplantısını takip edeceğiz. Kritik gelişmelerin yaşanacağı haftada, 12 Aralık İngiltere erken seçimlerinin Sterlin varlıkları üzerinde etkili olacağını söyleyebiliriz. Anketlerde Muhafazakar Partisi’nin önde olmasından kaynaklı olarak Sterlin varlıklarında bir süredir güçlü bir seyir izlemekteyiz. Gün içerisinde takip edilecek verilerden biri de Ham Petrol Stokları olacaktır.

EURUSD

Ticaret savaşları cephesinden gelecek haber akışlarının yanı sıra gün içinde FED tutanaklarını takip edeceğiz. Son günlerde gelen pozitif veri akışından dolayı FED’in faiz arttırımına gitmeyeceği yönde algının daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Teknik olarak bakacak olursak, 1.1100 ve 1.1116 seviyelerini direnç olarak izleyeceğiz. Euro varlıklarına olan talebin azalması halinde 1.1070 ve 1.1055 seviyelerini destek olarak takip edeceğiz.

GBPUSD

12 Aralık seçimlerine yaklaştıkça Sterlin varlıklarına olan talebin devam ettiğini görmekteyiz. Yarın yapılacak seçimlerden gelecek haber akışlarının paritede hareketlilik sağlayacağını söyleyebiliriz. Anlaşmalı bir Brexit ihtimalinin artması durumunda 1.3155 ve 1.3182 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Aşağı yönlü hareketliliklerde 1.3110 ve 1.3085 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz. 1.3000 seviyesinin altında kalınmadığı sürece yükseliş yönlü momentumun baskın olabileceğini söyleyebiliriz.

USDTRY

Yarın yapılacak TCMB toplantısından faiz indiriminin gelme ihtimalinin yüksek olmasından dolayı paritede bir süredir yukarı yönlü ataklar izlemekteyiz. Gün içerisinde akşam saatlerinde FED tutanaklarından gelecek haber akışlarını takip edeceğiz. Teknik olarak bakacak olursak, yukarı yönlü hareketlilikte 5.8250 ve 5.8740 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Paritede olası düşüşlerde 5.7600 ve 5.7150 destek seviyelerini takip edeceğiz.

ALTIN

Küresel risk unsuru teşkil eden bir çok konunun bu hafta içinde gerçekleşeceğini göz önünde bulundurursak emtiada volatilitenin yüksek olacağını söyleyebiliriz. Akşam saatlerinde gelecek FED tutanakları ve yarın yapılacak AMB toplantısından gelecek veri akışlarını takip edeceğiz. Seviye olarak baktığımızda, küresel risk iştahının artması durumunda güvenli limanlara olan talebin artması halinde 1468 ve 1472 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Olası düşüşlerde 1462 ve 1458 destek seviyelerini takip edeceğiz.

BRENT PETROL

Emtiaya olan talepte belirleyici unsur olacak Ticaret Anlaşması’nın 15 Aralık’a kadar neticelenmesi beklenmektedir. Bu süreç sonunda pozitif haber akışlarının olması durumunda 64.20 ve 64.60 direnç seviyelerine kadar yükselişler görebiliriz. Bir süredir devam eden yükselişte sınırlandırmalar görmemiz durumunda 63.60 ve 63.20 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.