20.01.2020 Günlük Bülten

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yoğun bir veri akışı gözlemledik. Çin tarafından gelen büyüme verilerinin beklentilere paralel olduğunu görmekteyiz. İngiltere’den gelen Perakende Satışları ise beklentilerin altında kaldı. ABD tarafından gelen Konut Başlangıçları verisinin beklentilerin çok üstünde olduğunu ama sonrasında gelen İnşaat İzinleri, Sanayi Üretimi verilerinin ise beklentilerin altında kalarak karışık bir tablo çizdiğini söyleyebiliriz. ABD ile Çin arasındaki faz-1 anlaşmasının etkisinin devam ettiğini gördüğümüz piyasa açısından ABD ile İran arasındaki gerilimin şu an için stabil olduğunu söyleyebiliriz. Haftanın ilk işlem gününde sakin bir veri akışı gözlemleyeceğiz. Akşam saatlerinde 21:30 sularında AMB Başkanı Lagarde’nin konuşmasını takip edeceğiz.

EURUSD

Cuma günü ABD tarafından gelen pozitif veri akışı ile 1.1150 bölgesinde dirençle karşılaşan paritenin 1.1100 seviyelerine kadar geri çekildiğini görmekteyiz. Bu seviye altına geçilmediği sürece satıcılı seyrin ivmeleneceğini söyleyemeyiz. 1.1100 seviyesinin altına geçilmesi halinde 1.1086 ve 1.1060 destek seviyelerini takip edeceğiz. Euro varlıklarının lehine hareketliliklerde 1.1121 ve 1.1150 direnç seviyelerine kadar yükselişler izleyebiliriz. 1.1150 seviyesinin üzerinde kapanışlar olması durumunda alıcıların iştahlanabileceğini düşünebiliriz. Akşam saatlerinde AMB Başkanı Lagarde’nin konuşmasını takip edeceğiz.

GBPUSD

Brexit sürecindeki karışık görünüm ve özellikle İngilter Merkez Bankası yetkililerin faiz düşürmeye yönelik söylentileri ile Sterlin varlık üzerinde satıcılı bir tempo izlemekteyiz. 1.3000 seviyesine kadar geri çekilen paritenin, bu seviyenin altında kapanışlar yapması halinde 1.2955 ve 1.2910 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler görebiliriz. Sterlin varlıklarına olan talebin artması durumunda ise 1.3015 ve 1.3050 direnç seviyelerinin test edilmesini bekleyebiliriz.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta TCMB toplantısından çıkan 75 puanlık bir faiz indirimi sonrasında kur tarafında yukarı yönlü hareketlilikler görmekteyiz. Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch; Türkiye’nin yüksek dış finansman borcunu, jeopolitik şoklara karşı hassasiyetini ve yaptırım risklerini, kırılganlığı artıracak unsurlar olarak nitelendirdi. Uluslararası Banka JP Morgan ise, TCMB’nin yayınladığı karar metninin dilinde herhangi bir değişiklik görmediklerini, yapılan 75 baz puanlık faiz indiriminin ise ufakta olsa bankanın faiz indirimlerine devam edeceğine yönelik sinyaller verdiğini belirtti. Teknik olarak bakacak olursak, kur tarafındaki yükselişin devam etmesi durumunda 5.9250 ve 5.9480 direnç seviyelerine kadar yükselişler izleyebiliriz. Olası aşağı yönlü hareketliliklerde 5.8550 ve 5.8150 destek seviyelerini takip edeceğiz.

ALTIN

Küresel unsurlardan gelen haber akışları dahilinde yukarı yönlü hareketlilikler gördüğümüz emtiasının kritik 1462 seviyesinin hemen altında fiyatlamalara devam ettiğini görmekteyiz. Bu seviyenin üzerine geçilmesi halinde 1566 ve 1572 direnç seviyeleri gündemimizde olacaktır. Veri açısından sakin bir gün geçireceğimiz emtia için akşam saatlerinde AMB Başkanı Lagarde’nin konuşması önem arz etmektedir. Küresel risk algısının azalması durumunda 1558 ve 1553 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz.

BRENT PETROL

Haftaya yukarı yönlü gap li bir başlangıç yapan emtiada fiyatlamalarda etkili olan unsurların ilk etapta ABD-Çin arasındaki gerilim daha sonrası ise Ortadoğu merkezli gelişmeler olduğunu söyleyebiliriz. Teknik açıdan bakacak olursak gap bölgesinin kapanması halinde ilk olarak 65.40 $ ve sonrasında geçtiğimiz hafta kapanışı olan 65.10 $ destek seviyelerini takip edeceğiz. Yukarı yönlü hareketliliklerde 65.72 $ ve 65.90 $ direnç seviyelerini izleyeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.